Listopad 2017

Baron Jaroslav ze Včelar.

9. listopadu 2017 v 7:39 | Old Boy |  ostatní
Nedám a nedám si pokoj. Před rokem slavil šedesátku jeden z fundamentálních členů naší Expedice oksroN, o kterém jste určitě četli v mých článcích , a my mu jako dárek věnovali let balonem a přitom zatajili, že jsme let koupili i pro sebe. Při předávání jsme Zdeňka ujistili, že jej k letu ze solidarity všichni doprovodíme.
Protože oslava se uskutečnila už v pokročilém podzimu, nemohl být let uskutečněn a byl přesunut na letošní rok. I tu byl ze stejného důvodu několikrát odložen a přece jen nastala chvíle, bylo to 7.10., kdy jsme usedli na předzahrádku restaurace na konci Břestku v očekávání věcí příštích. Po topince a Prazdroji se nás ujal pilot a pozval nás na startovací plochu, kde se již připravoval k letu jeden z balonů a ten náš právě přiváželi.

Přípravy k letu jsme se přímo účastnili a s naší pomocí se balon plnil horkým vzduchem a sliboval očekávané potěšení.
Zdeněk stále nic netušil a odevzdaně se připravoval na let v domění, že poletí pouze s pilotem. My měřili okem koš, do kterého se mělo vejít šest lidí, což se později potvrdilo.


K odhalení skutěčného obsazení letu došlo až při společné stáži pro dokumentární fotografii a Zdeňkovi spadla čelist a rozptýlily se poslední obavy. V partě se to lépe táhne.


Musím přiznat, že start jsem očekával poněkud jiný, než se ve skutečnosti odehrál. Namačkáni v koši jako sardinky v plechové krabičce jsme najednou začali pozorovat, že se vznášíme. Byl pouze lehký vánek a hrobové ticho, které občas na pár vteřin přerušil hořák, kterým pilot upravoval stoupání. Každý se oháněl mobilním telefonem nebo fotoaparátem a fauly loktem byly daleko běžnější než ty, jež sledujeme na fotbalových zápasech. Vznesli jsme se do tisíce metrů nad krajinu poblíž Uherského Hradiště a skoro nedýchali z pocitu krásy, která se nám otevřela. Kdepak let letadlem. Ten je provázen malým výhledem, hlukem a rychlost letu smazává detaily pozorování.


Let trval hodinu a ulétli jsme několik desítek kilometrů od místa startu. Já měl největší obavy z přistaní, protože zlí jazykové tvrdí, že salta z koše a kotouly po právě zoraném poli jsou zcela běžné. Nic takového se nestalo. Pilot se telefonem domlouval s pozemním doprovodem, který nás sledoval a domluvili se na místě přistání nad vesnicí Včelary.
Trochu to drclo, když se koš dotkl louky, na které jsme přistáli a my v pohodě vystoupili a u splasklého balonu pořídili dokumentární fotku. Podařila se jako let, na který tak hned nezapomeneme.A pak přišla už jen tečka za vydařeným prožitkem.


Protože jsem poprve letěl balonem, byl jsem odměněn Křestním listem vzduchoplavce a poctěn šlechtickým titulem Baron Jaroslav ze Včelar. Dobře si to zapamatujte, pro komunikaci se mnou je to důležité. Titul jsme zapili šumivým vínem, které začalo šumět v některém sklípku Jižní Moravy speciálně pro organizátora letu. Neváhejte a napište Ježíškovi o letenku v příštím roce. Let bude pro vás krásnou vzpomínkou na celý život.