Zimní Podzámka v Kroměříži

17. ledna 2017 v 10:01 | Old Boy |  ostatní
Pokud jste už byli v Kroměříži a shlédli všechnu tu krásu, posvěcenou UNESCEM, pak to bylo pravděpodobně v létě. A tak není od věci, když vám Podzámeckou zahradu představím celou obalenou jinovatkou, stříbrným hávem, na němž můžete oko nechat.
No ano, jméno zahrady vzniklo právě z toho, že leží pod tímto zámkem, který jste určitě navštívili a třeba podnikli košt v arcibiskupském sklípku s výběrem skvělých mešních vín. Vím o čem mluvím. Naposled jsem tam byl s partou spolužáků z Vysoké školy zemědělské, když jsme se v roce 2014 sešli na už čtrnáctém srazu. A bylo veselo.
Jen kousek od zámku je správní budova, ve které bydlí dnes už důchodce a kamarád, bývalý mnohaletý zahradník v Květné zahradě. Stačí projít kolem mini zookoutku, kde si vaše děti, vnuci a třeba i pravnuci příjdou na své.
Soustřeďte svůj pohled vlevo na lípu, ze které vykukují koule jmelí. Hostí je celá Podzámka a už před padesáti lety mne přilákala k jeho sběru, který jsem prováděl po celé Moravě až do šedesáti let. Byl to dobrý přivýdělek při studiu i poté v rodinném životě. Ostatně v "branži" jsem zůstal dosud, i když už nevzhlížím kolem sebe z korun stromů.
Zahrada je protkána cestami a cestičkami, ba i chodníky a chodníčky a stačí vyrazit a čerpat všechnu tu krásu, která se rozvíjí zejména na jaře, když kvetou rododendrony a mnohé luční kvítí. Léto se pak chlubí výsadbami květin především kolem zámku.
Krtince na louce mezi stromu potvrzují, že loňský podzim se zakousl i do doby, když už měla zima převzít vládu nad počasím. Proto si to asi letos vynahradila.
Jak vidíte. zahrada se už vzpamatovala z obrovských škod, které způsobila ničivá povodeň před dvaceti lety, tedy v roce 1997. Byla bezezbytku zaplavena a voda zničila část vegetece i její vybavení.
Řeka Morava, která se tulí k části Podzámky, nenadělala největší škody v prostoru zahrady i když její stav překročil 7 výškových metrů. Ničivá voda se přivalila od Přerova a jejím původcem byl tok řeky Bečvy.
Křižovatka cestiček a "hradby" lákají k zastavení. Takových zastavení byla spousta, čas plynul, nohy už vyzývaly k odpočinku, ale lavičky, kterými se to v létě jen hemží, abys pohledal.
No a tady jedna je. A s pěkným rozhledem. Chvilí posedím a v myšlenkách se pokloním všem, kteří přispěli za všechna ta staletí, po která zahrada slouží všem, kteří touží po klidu, přírodě a krásným zážitkům. A pozoruji, jak se tu prohánějí veverky, občas poskočí zajíc. Na jaře v době květu je tu určitě hotový včelín.
Ubírám se lehkým krokem k domovu a k šálku čaje s prckem slivovice. Poděkování patří mému kamarádovi, který mně fotky poslal a tím mne vyzval projít se po Podzámce, kde jsem v zimě byl snad jen jednou. Tak co, následovali by jste mne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 18. ledna 2017 v 18:42 | Reagovat

Já tedy ihned, to jsou nejen kouzelný fotky, ale kouzelný je i prostředí. Mrazíček krásně čaruje....... :-)

2 bábina bábina | 20. ledna 2017 v 14:40 | Reagovat

Pravdu díte, pane. :-) Opravdu Kroměříž znám jen letní, maximálně jarní a podzimní. Budu tedy absolvovat aspoň  zimní procházku virtuální. A víte, že mně není ani zima? :-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 20. ledna 2017 v 14:46 | Reagovat

Ty fotky lákají k procházce, ale díky za pěkný pohled i takto. Pohádkové prostředí. :-)

4 Hana Ernestová Hana Ernestová | E-mail | 6. ledna 2018 v 19:36 | Reagovat

Moc vám děkuji za krásnou procházku a pro mne návrat do dětství. Kdysi dávno jsme bydleli na Sladovnách a tak znám Podzámku z procházek s tatínkem v každé roční době. Už roky jsem se tam nedostala, až teď, když už jsem stará a nohy moc neslouží,alespoň s vašimi krásnými fotkami. Moc děkuji.
S pozdravem a přáním co nejkrásnějšího roku,
Hana Ernestová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama