Zrcadlo Edwarda Gibbona

5. listopadu 2016 v 7:44 | Old Boy
Kdože to je ten Edward Gibbon? Také jsem nevěděl, že to byl významný britský historik v 17.století, ale zaujaly mě jeho důvody pádu Římské říše, které jsou popsány v jeho dile "Úpadek a pád Římské říše". No nenastavil nám zrcadlo?
"Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací".
Určitě se shodneme na tom, že tak špatné to ještě není, i když náznaky se pomalu klubou na světlo.
"Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců".
Tato tradice u nás a v dalších vyspělých zemích už vzala za své. Někde víc, jinde méně. A my, životní veteráni nad tím /a myslíme si, že po právu/ lomíme rukama, za což by nám současná mladá generace nejraději zakroutila krkem.
"Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče".
Z části si za to mohou senioři sami. Jak si ustlali, tak si lehnou. A že by dostali k důchodu něco na přilepšenou od potomků? Někdy je opak pravdou, protože peníze spíše putují třeba i do kosmetického salonu pro chlupatého přítele.
"Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Tak zvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy".
Díváte se také na mnohé pořady v televizi a listujete v bulvárních novinách? A co moderní umění?
"Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována a vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři".
Už není co odmítat. Dovedete si představit obranu naší republiky současnou armádou?
"Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity".
Proč asi se na vyučení v řemesle hlásí stále méně a méně mladých? Mohou naříkat absolventi humanitních vysokých škol že nenajdou uplatnění? V teploučku u počítače se šálkem kávy na stole a tisíci celebrit na obrazovce s platem vyšším, než průměrným /vždyť jsem magistr!/, to je cíl, kterého je třeba dosáhnout.
"Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovast, protože stát se o ně vždy nějak postará".
A stát jsme my. Nic proti starostlivosti o postižené. Ale o "nefachčenky"? Pravda. Je jich hodně a jsou voliči!
"Úroveň vzdělání rapidně klesá".
Bez komentáře. Stačí zalistovat v odborných časopisech nebo brouzdat po internetu.
"Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše".
Uf. To jsem si oddechl. Ale jinde ve světě?
"Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí".
No a co ty solární panely. Vyrostly i na těch nejúrodnějších půdách jako houby po dešti. A dovoz třeba z Polska roste stejnou rychlostí.
"Kdo se dostal do pozice, že může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá".
Opět trefa do černého.
"Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně".
No ano. U nás 1,3 dětí na rodinu, přičemž rozvodovost je jedna z nejvyších v Evropě a rodinu vyměňuje značná část populace za soužití na psí knížku. Kdyby se naši předkové honili za kariérou a pohodlným životem, dávno jsme již vymřeli. Ostatně zřejmě nás to čeká.
"Léty osvědčené mechanizmy chránící poctivé před podvodníky náhle selhavají".
Ovšem. Mechanizmy /policie, soudy/ posilujeme málem rok co rok, ale skutek utek.
"Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu běžný úplatek několikanásobně vrátil".
Stačí prsty na obou rukách k výpočtu našich politiků-korupčníků?
"Staletími předky prověřené hodnoty jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřené jsou vysmívány a zesměšňovány".
Není to zas tak horké pokud přehlédneme náznaky, která plynou po obloze naší současnosti.
"Šíří se cynismus".
Bezohlednosti, zpochybňovíní a zesměšňování toho, co jiní uznávají jako jako základní morální a lidské hodnoty, najdeš kam dohlédneš.
"Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce".
Stačí nahlédnout do kontejnerů na odpadky.
"Do země přichází velké množství cizinců...."
...aby vykonávali práci, kterou se našim lidem nechce dělat. A může být hůř. Mají přijít i ti, kterým doma pšenka nekvete. A ti tomu nasadí korunu.
"Občané stále na všechno nadávají".
Svatá pravda. I já jsem takový, jinak bych tento článek nenapsal. A co vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. listopadu 2016 v 23:48 | Reagovat

Četla jsem a myslím, že má docela aktuální údaje o říši-tedy naší krajině. Sedí to. Nesmíme o tom moc přemýšlet a jen doufat, že se mnohé spraví- časem. Naši potomci mají každý dvě děti a jsou ženatí, takže aspoň něco z toho je  lepší... :-)

2 Jitka Jitka | Web | 14. listopadu 2016 v 12:47 | Reagovat

Tolik pravd dnešní doby a už ve starém Římě. Lidi se neponaučí z historie. Jak to s námi dopadne se z toho dá vyvodit.

[1]: Růženko, tvoji potomci i moji jsou dnes vyjímeční. Podívej se kolem sebe kolik mladých má děti a kolik jich žije na psí knížku. Za mého dětství, když bylo nějaké dítě ve třídě z rozvrácené rodiny bylo vyjímečné. Dnes jsou vyjímečné děti z úplných rodin.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama