Listopad 2016

Expedice oksroN: Já se tam vrátím.

21. listopadu 2016 v 9:29 | Old Boy
A je to tu. Pozdní podzim, plískanice, přímrazky, zahrada zrytá a uložená ke spánku /letos obdařená pěti švestkami Duranciemi/. Copak dělat? Napadlo mě zalistovat v poznámkách a začít s přípravou naší Expedice v příštím roce.
Sotva jsem klepl složku s obrázky na hlavičku, vyskočil mně obrázek, který každý rok v realitě vidíme z pobřeží našeho domovského kempu, který jsme ještě ani jeden rok z těch šestnácti nevynechali. Co takhle se podívat k onomu vodopádu, který jsem už někdy navštívil.
Když se podíváte pozorněji na snímek jistě poznáte, že fjord je v odlivu a vodopád jako by kamenem dohodil. V roce 2009 jsem si do ruksaku dal dva krajíce, flašku s vodou, pamětliv častých výzev k vypití alespoň dvou litrů vody denně. Norská voda je vynikající a je jí všude plno. V ruksaku nechyběla ani medicína pro případ náhlé nevolnosti, únavy nebo setkání s vesničanem z Kjellingu, vesnice, kterou musím procházet cestou k vodopádu. A to jsem ještě ani netušil, jak budu později rád, že jsem ruksak na cestu vzal.


Když jsem volným krokem postupoval po prašné silnici ke Kjellingu, už jsem dobře věděl, že nebudu procházet vesnicí tak jako ji známe u nás. I Kjelling jako i ostatní norské vesnice je vlastně jen pár budov, rozesetých podél silnice, případně na stráních nad údolím. Žádný obchod, žádná pošta, hospodu nenajdeš a nějaké zdravotnické zařízení jakby dal. Autobusová zastávka to ano.
Kolem cesty jen louky a sem tam políčko. Pestré stádečko krav potvrzuje domněnku, že mléko mají obyvatelé po ruce a chovatelství se zaměřuje přávě na skot. Ovce, které jsou v Norsku kam se podíváš, jsem tu neviděl.

Pastviny jsou posety kvetoucími bylinkami, radost pohledět.

Smetánka lékařská už odkvetla a postarala se o rozmnožování spoustou semínek, tvořících chlupatou čepičku na stonku, který je dlouhý někdy až metr. Nevěřil bych tomu, kdybych to neviděl na vlastní oči. Stejně jako ostatní rostliny využívají vynikající světelné a vlhkostní podmínky.

Jistě jste poznali brambory. Jsme 300 km za polárním kruhem a není se tedy čemu divit, že právě jen ony jsou jednou z mála kulturních plodin, které je možné bez foliovníku nebo skleníku vypěstovat. No a ploch pro zemědělské hospodaření je tu poskrovnu. Hory, stráně, rašelina, kámen.

No a rybíz a maliny jsou také k vidění, i když dnes, v počátku července, se ještě nečervenají.

Na květiny si Norové potrpí. Města, městečka, vesničky i každý dům to potvrzují. I pro ně je velmi krátké vegetační období přijatelné a jejich vzhled je ve srovnání s květinovou výzdobou u nás daleko lepší.

S nádobami na pěstování žádný problém. Kdyby se připojila ke splachovači hadice, dalo by se i zavlažovat. Ovšem zavlažovat netřeba. V severních oblastech Norska průměrně naprší 2000 až 3000 mm srážek za rok.

Vesnička je vroubena z jedné strany fjordem a pod horami vykukují obydlí jedno pěknější než druhé. Vzhled jejich domova je pro Nory zcela zásadní.

Pomalu se blížím k odbočce vpravo, kde začína lesní cesta k vodopádu. Neměl jsem dost odvahy přiblížit se blíže k domku, ale již z této vzdálenosti je možné vidět keře růže svrasklé, které jsou v plném květu.

Přešel jsem můstek a zahnul doprava podél potoka, který vzniká z vody vodopádu, ke kterému mířím.
Lesní cesta je porostlá náletovou vegetací a čím více se blížím k vodopácu, hustota vegetace přibývá až se zastavím u místa, které je už těžko prostupné. Snaha byla jak napovídá odložený křovinořez bez obsluhy, která se snad někdy vrátí a dokončí průchodnost cesty až k vodopádu.

A tak jsem pořídil snímek z této vzdálenosti a zaposlouchal se do písně, kterou vyzpěvoval do kraje. A pak už čelem vzad a vracím se do kempu.
Ještě mě zaujala zahrádka a vegetace v ní.
Tento snímek jsem si nemohl odpustit. To jsem už jen kousek od kempu a mám za sebou tak 5-6 km a únava doléhá. Co takhle okamžitá pomoc? Z kapsy ruksaku vytahuji plucku /že nevíte co to je?/ pořádně si přihnu /už to víte/ a vracím ji na svoje místo. Jiné místo tam už není.
To proto, že se v ruksaku ukrývá překvapení pro vás i ostatní členy Expedice, kteří si hověli mezi chatami kempu na trávníku a zřejmě si vzali rovněž posilu. Za půl hodiny houby očistili a za dvě hodiny už voněl bramborový guláš v kuchyni.
Možná, že vám tento článek chutnal alespoň trochu jako jim ten guláš.

Zrcadlo Edwarda Gibbona

5. listopadu 2016 v 7:44 | Old Boy
Kdože to je ten Edward Gibbon? Také jsem nevěděl, že to byl významný britský historik v 17.století, ale zaujaly mě jeho důvody pádu Římské říše, které jsou popsány v jeho dile "Úpadek a pád Římské říše". No nenastavil nám zrcadlo?
"Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací".
Určitě se shodneme na tom, že tak špatné to ještě není, i když náznaky se pomalu klubou na světlo.
"Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců".
Tato tradice u nás a v dalších vyspělých zemích už vzala za své. Někde víc, jinde méně. A my, životní veteráni nad tím /a myslíme si, že po právu/ lomíme rukama, za což by nám současná mladá generace nejraději zakroutila krkem.
"Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče".
Z části si za to mohou senioři sami. Jak si ustlali, tak si lehnou. A že by dostali k důchodu něco na přilepšenou od potomků? Někdy je opak pravdou, protože peníze spíše putují třeba i do kosmetického salonu pro chlupatého přítele.
"Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Tak zvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy".
Díváte se také na mnohé pořady v televizi a listujete v bulvárních novinách? A co moderní umění?
"Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována a vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři".
Už není co odmítat. Dovedete si představit obranu naší republiky současnou armádou?
"Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity".
Proč asi se na vyučení v řemesle hlásí stále méně a méně mladých? Mohou naříkat absolventi humanitních vysokých škol že nenajdou uplatnění? V teploučku u počítače se šálkem kávy na stole a tisíci celebrit na obrazovce s platem vyšším, než průměrným /vždyť jsem magistr!/, to je cíl, kterého je třeba dosáhnout.
"Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovast, protože stát se o ně vždy nějak postará".
A stát jsme my. Nic proti starostlivosti o postižené. Ale o "nefachčenky"? Pravda. Je jich hodně a jsou voliči!
"Úroveň vzdělání rapidně klesá".
Bez komentáře. Stačí zalistovat v odborných časopisech nebo brouzdat po internetu.
"Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše".
Uf. To jsem si oddechl. Ale jinde ve světě?
"Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí".
No a co ty solární panely. Vyrostly i na těch nejúrodnějších půdách jako houby po dešti. A dovoz třeba z Polska roste stejnou rychlostí.
"Kdo se dostal do pozice, že může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá".
Opět trefa do černého.
"Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně".
No ano. U nás 1,3 dětí na rodinu, přičemž rozvodovost je jedna z nejvyších v Evropě a rodinu vyměňuje značná část populace za soužití na psí knížku. Kdyby se naši předkové honili za kariérou a pohodlným životem, dávno jsme již vymřeli. Ostatně zřejmě nás to čeká.
"Léty osvědčené mechanizmy chránící poctivé před podvodníky náhle selhavají".
Ovšem. Mechanizmy /policie, soudy/ posilujeme málem rok co rok, ale skutek utek.
"Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu běžný úplatek několikanásobně vrátil".
Stačí prsty na obou rukách k výpočtu našich politiků-korupčníků?
"Staletími předky prověřené hodnoty jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřené jsou vysmívány a zesměšňovány".
Není to zas tak horké pokud přehlédneme náznaky, která plynou po obloze naší současnosti.
"Šíří se cynismus".
Bezohlednosti, zpochybňovíní a zesměšňování toho, co jiní uznávají jako jako základní morální a lidské hodnoty, najdeš kam dohlédneš.
"Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce".
Stačí nahlédnout do kontejnerů na odpadky.
"Do země přichází velké množství cizinců...."
...aby vykonávali práci, kterou se našim lidem nechce dělat. A může být hůř. Mají přijít i ti, kterým doma pšenka nekvete. A ti tomu nasadí korunu.
"Občané stále na všechno nadávají".
Svatá pravda. I já jsem takový, jinak bych tento článek nenapsal. A co vy?