Paleta památek na boje v dukelském průsmyku.

7. května 2016 v 8:33 | Old Boy
Dnes nás čeká návštěva památek na boje v Karpatsko-dukelské operaci a abychom stihli avizované přijetí u primátora města Svidník, vyrážíme už po osmé. Z Vyšné Písané jsme na silnici, spojující Svidník s polským Krosnem za necelou čtvrthodinku a na tomto rozcestí je první připomínka tankových bojů. Dnes nás čeká návštěva památek na boje v Karpatsko-dukelské operaci a abychom stihli avizované přijetí u primátora města Svidník, vyrážíme už po osmé. Z Vyšné Písané jsme na silnici, spojující Svidník s polským Krosnem za necelou čtvrthodinku a na tomto rozcestí je první připomínka tankových bojů.
DSC02119_1.JPG
Zastavili jsme, Janko si sedl na podezdívku a ostatní se vrhli na průzkum vystavených tanků. Čtvrt hodina stačila na to abychom pochopili, že tanky jsou umístěny tak, aby ten sovětský zobrazoval vítězství nad tím německým. Parkoviště u městského úřadu nás nepřijalo ani trochu vlídně, protože nám policie udělila pokutu 9 Euro za vjezd v protisměru. Nicméně přijetí u primátora bylo velmi srdečné. Zasedli jsme do jednací místnosti, primátor nám představil svoje spolupracovníky z nichž pan Jozef Rodák nás bude celý den provázet po památkách. Tento bývalý mnohaletý ředitel Vojenského historického muzea ve Svidníku má celou historii Karpatsko-dukelské operace v malíčku, o čemž jsme se během dne přesvědčili.
Scan 51_6.jpg
Dostali jsme několik drobných propagačních dárků a pan Rodák nám věnoval svoji poslední knihu s tématikou Karpatsko-dukelské operace. A pak už jsme vyjeli.
Svidnik_war_museum_07.jpg
DSC02033.JPG
Dostali jsme několik drobných propagačních dárků a pan Rodák nám věnoval svoji poslední knihu s tématikou Karpatsko-dukelské operace. A pak už jsme vyjeli.
Svidnik_war_museum_07.jpg
DSC02033.JPG
Dostali jsme několik drobných propagačních dárků a pan Rodák nám věnoval svoji poslední knihu s tématikou Karpatsko-dukelské operace. A pak už jsme vyjeli.
Svidnik_war_museum_07.jpg

DSC02033.JPG

DSC02039.JPG
První zastávkou bylo Vojenské historické muzeum, které nám přiblížilo historii první i druhé světové války v tomto kraji. Zdrželi jsme se jen slabou půlhodinku, ale i tuto dobu jsme se dozvěděli od pana Rodáka spoustu zajímavostí,
DSC02041.JPG
Ve svidnickém skanzenu na nás čekala průvodkyně .
DSC02046.JPG
Ve skanzenu jsou umístěny lidové stavby z vesnic Nízkých Bezkyd Slovenska. Jsou tu i hospodářská stavení třeba vodní a větrný mlýn, nebo pila, poháněná vodou. Vrcholem je cerkev z Nové Polianky-Margešky, stará přes 250 let. Nahlédli jsme dovnitř a prohlédli si především interier se spoustou krásných ikon.
DSC02059.JPG
Nechyběla ani hospoda, čili korczma.
DSC02047.JPG

DSC02064.JPG
Ze skanzenu, který je umístěn ve stráni nad Svidníkem je město jako na dlani.
b_dukla6.jpg
A to jsme už na pro nás nejvýznamnějším místě dukelského průsmyky, na hranici mezi Polskem a Slovenskem, v místě, kde vstoupil 1.československý armádní sbor 6.10.1944 na československé území a pokračoval v postupu na Vyšný Komárník. Na místě, kde měl velitel 1.československého armádního sboru generál Ludvík Svoboda byla postavena a v roce 1974 otevřena rozhledna, kterou jsme navštívili.
DSC02073.JPG

DSC02077.JPG

DSC02085_2.JPG

DSC02086.JPG
V halách rozhledny jsou vystaveny upomínky na Karpatsko-dukelskou operaci a zbraně. Výtahem jsme vyjeli na vrchol rozhledny, která je vysoká 52 m a mohli jsme si prohlédnout dukelské bojiště z polské i slovenské strany.
Navštívili jsme i památník, postavený jako hold padlým vojákům 1.čsl. armádního sboru. Bylo jich v této bitvě 1265 a jejich jména jsou vytesána do mramoru na kolonádě, která vede k pomníku.
DSC02090_1.JPG
Přímo u silnice leží jen kousek od státní hranice pomník Rozpuklé srdce, v místě, kde tragicky zahynul po první chvíli na území Československa generál Jaroslav Vedral-Sázavský se svým řidičem, když jeho auto najelo na nastraženou minu.
DSC02096.JPG

DSC02102.JPG
A přejeli jsme k Památníku Sovětské armády ve Svidníku. Kromě monumentu jsou zde umístěny sochy, symbolizující těžké boje v dukelském průsmyku a ze čtyř stran jsou pod pažitem luk společné hroby více než deseti tisíc padlých vojáků. Čest jejich památce.
Návštěvu Památníku armádního generála Ludvíka Svobody musíme odložit až na pozdnější odpolední hodiny. Restaurace lákají velkým výběrem především východoslovenských jídel a tak jsme neodolali.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 7. května 2016 v 15:37 | Reagovat

krásný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama