Bardejovské oplatky a nevěsty.

16. května 2016 v 8:18 | Old Boy |  cestování
Když už jsme na Východním Slovensku, co takhle nahlédnout do lázní Bardejov i do samotného Bardejova, jež se pyšní tím, že jej UNESCO vzalo pod svá křídla do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví.

V sobotu jsme se vypravili do Bardejova ani nás nenapadlo, že si tak smlsneme. Lázeňské oplatky jsme čekat mohli, ale několik svateb v přímém přenosu? No také byly.
DSC02129_1.JPG
Po včerejším dnu, kdy jsme šli po stopách událostí před 72 lety, nám přišlo zastavení v lázních Bardejov velmi příjemné i když cesta sem ze Svidníku byla poseta signalizačními světly na silnici snad každých pět kilometrů. Stav silnice tomu odpovídal. A tak stojíme ve svěží zeleni a květech nejstaršího lázeňského parku na Slovensku.
DSC02148.JPG
Není ještě sezona a před nejhezčím léčebným domem Astoria je klid a pusto. Pestrobarevný kolorit kolem se teprve připravuje na sezonu a nám nezbývá, než si jej představit. Není se ani koho zeptat, jestli se právě v tomto domě léčila císařovna Alžběta rakouská, kterou spíše známe pod názvem Sisi a mohla se potkat s ruským carem Alexandrem I.?
DSC02145.JPG
Před Astorii jsme narazili na první nevěstu se ženichem. Je sobota. Jsme na Slovensku, kde se soužití "na hromádce" tolik nenosí a není se čemu divit.
DSC02126.JPG
Čtyřhvězdičkový hotel Alexander jaksi nezapadá do architektonického obrazu lázní. Ovšem pobyt v něm patří mezi nejdražší a překoná i léčebný dům Astoria.
DSC02143.JPG
Namířili jsme si to ke kolonádě, která vykukuje vlevo za schodištěm.
DSC02135.JPG
Zastavili jsme se u jednoho z venkovních pramenů u kterého si mohou návštěvníci naplnit nádoby minerální vodou. Protože jsme byli zvědavi jak minerálka chutná, tak jsme také odskočili ochutnat alespoň z dlaní. První dojem: brrrrr.
DSC02150.JPG
Kolonáda je ukryta pod střechou a hned na začátku vám nabízejí spoustu rozličných suvenýrů a nádobky na pití minerálky.
DSC02154.JPG
A tady si můžete nabídnout ze skoro desítky pramenů a každý má jinou chuť. Některé jsou teplé, jiné studené, některé jako lék, jiné jako afrodiziakum. U toho stála fronta mužů a snímek jsem nepořídil abych neodhalil skutečnost, že jsme tam stáli i my jako jeden muž.
DSC02158.JPG
Když jsme opouštěli promenádu bardějovských lázní museli jsme uznat, že lázně, i když malé, mají své kouzlo zejména svojí polohou . A co nakoupit? Lázeňské oplatky prodávali na každém kroku a tak jsme neodolali a nakoupili.
DSC02159.JPG
Za půl hodiny už jsme parkovali poblíž Radničního náměstí v Bardějově.
DSC02164.JPG
Zdeněk vykročil k radnici, která je dnes už bardejovským muzeem. Radniční náměstí je utvořeno z desítek domů, z nichž některé připomínají gotický styl a jiné historii města i jeho obyvatel.
DSC02167.JPG
Perlou náměstí je Bazolika sv.Egidia. Do ní jsme pouze nakoukli a nechtěli jsme rušit probíhající svatební obřady.
DSC02183.JPG
I tady jsme na ně narazili a za tu hodinku, co jsme obdivovali stavby náměstí a využili služeb jedné z restaurací, se v bazilice vystřídalo svateb několik.
V Bardějově a jeho okolí by se jistě našla spousta zajímavostí k vidění, ale my už spěchali "domů", do Údolí smrti a Nižné Písané, abychom se připravili k odjezdu zpět do Kroměříže. A Jankovi velký dík za pozvání i všechny neobvyklé zážitky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JM JM | 18. května 2016 v 0:02 | Reagovat

Se zájmem jsem si přečtla reportáže z návštěvy Svidníku a okolí.
Při popisování událostí před 72 roky mrazí.
Při dnešní snaze přepisovat dějiny, by se tam měli pro mládež pořádat povinné zájezdy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama