"Chaloupky pod horama,...

23. ledna 2016 v 14:47 | Old Boy
... co se to stalo s váma? Byly jste..."Ano, tak začíná písnička z našeho mládí, kterou lze zaslechnou tak ještě na oslavě zlaté svatby. No ale co se skutečně s těmi chaloupkami stalo. Zvu vás na malou procházku na jedno místo v Beskydech ...

chalupa 2005 (8).jpg
Najdete ji, když si vyšlápnete z Valašské Bystřice tak dva kilometry do kopce a nemůžete ji minout. Rozhlíží se směrem ke Vsetínu, za zády vidí až vrcholek Radhoště a sousedy má až tak kilometr na všechny strany. V širokém okolí je jich však spousta a pokud jsou hodně v kopcích, odstěhovali se jejich majitelé do dědiny v údolí. I tato chalupa je už rekreační i když více než třicet let.
chalupa 2005 (4)_2.jpg
A majitel je tu už dennodenně, protože mu už vlasy zešedivěly, v bance na něj čeká důchod, ve městě byt, který slouží pouze jako základna pro nákupy, návštěvy lékaře a známých, no a samozřejmě na zimní období. Kdepak jsou ty časy, kdy se tady lyžovalo s použitím vlastnoručně vyrobeného lanového přepravníku.
chalupa 059_1.jpg
Už na jaře se všechno zazelená a na skalce se stoletým mlýnským kamenem se začnou usmívat drobné kvítky skalniček. Je jich plno díky péči paní domu.
chalupa 2005 (2)_1.jpg
Ve foliáku už se sklízí hlávkový salát a kedlubny, okurky začínají kvést a předstihly rajčata. Kousek dál je políčko a na něm brambory, jahody, zelí. kapusta a kořenová zelenina. Co víc si může hospodyňka přát.
chalupa 2005 (1).jpg
Snad jenom to krásné prostředí a čistý vzduch. Obojí tu ovšem má. A tak ani nevadí, že pro vodu se musí s vědrem ke studánce, která se leskne pod přístřeškem tak asi sto metrů od chalupy a nakoupit v údolí alespoň na týden.
chalupa 2005 072_1.jpg
Sedět v parném létě ve světnici s krbem nepřichází v úvahu i když je na co se podívat, kam oko dohlédne.
chalupa 2005 071_1.jpg
Usadíme se pěkně na lavici před domem. Z otevřeného okna kuchyně už voní káva, nějaká ta lahvinka stojí na stole a frgál už hospodyně určitě vytáhla z trouby. Stěna chalupy je vyzdobena pletenci sklizeného česneku a muškáty kvetou o sto šest. Tak usedněme.
chalupa 2005 069.jpg
Výhled je tu na všechny stana a je na co pohledět. A tak se dívejme a povídejme si třeba o portáších, jejichž stopa v oblasti je dodnes patrná. Vždyť přece právě ve Valašské Bystřici je hlavní sídlo Valašského sboru portášského.
DSC01231_1.JPG
Kdo to vlastně byli ti portáši? Ochránci bezpečnosti a majetku ve velké oblasti Uherskohradišťska a Přerovska. Patřila sem i Valašská Bystřice, Vsetínsko, Valašskomeziříčsko i Rožnovsko.Právě tady ještě portáši z paměti zejména starších obyvatel nezmizeli i když zatýkání zločinců a provinilců provádí dnes už náhrada portášů, policie.
Valassko_m.jpg
Kdy vznikli? V roce 1638 byl zřízeno k uvedenému účelu sto Věrných Valachů, které platily úřady ve Vídni a to vydrželo až do poloviny 17.století. Pak vznikl název portáš, převzatý z maďarštiny. No a v roce 1830 císař portáše zrušil a nahradil je četnictvem.
brumov_ovce_1.jpg
Portáš byl řádně vyzbrojen, měl flintu zvanou půlhák s dlouhou hlavní, valašský obušek čili valašku s topůrkem, dlouhým až po prsa. Ten se používá dodnes při folklorních vystoupeních třeba při sólovém chlapském tanci Odzemek. Později nosili flintu Těšinku, která se jmenovala po městě původu Těšíně a krátkou šavli. Přes rameno měli přehozenu mošnu na chleba a v ní nosili provazy na spoutání zločinců a dále jakési laso, provaz, na jehož konci byla olověná koule. Když je po zločinci naučeným pohybem hodili, omotalo se mu kolem těla a trhnutím se zločinec poroučel k zemi.
DSC01193_4.JPG
Nemohla chybět čutora s pitím, toulec na prach a olovo. Nosili také toulec na prach a olovo. Oblékali se do obyčejného valašského kroje. Odznaky své hodnosti nenosili, protože se navzájem znali. Pět portášů z desátnictva /oddílu/ bylo pořád ve službě, pět bylo doma. Po měsíci se střídali. Ti, co byli doma, měli být po ruce pro nepředvídatelné události. Lajtnant velitel/ mohl svolat všechny portáše na služební úkon, kontrolovat službu a u vrchnosti i obcí se dotazovat na jejich chování.
Do služby chodily portášské hlídky většinou na několik dnů. Nocovali v panských budovách, v dědinách a v dřevěných boudách-čartákoch, které byly rozmístěny po horách a kopcích. Tož tolik o portáších.
DSC01191_3.JPG
Co tak procházka k lesu? Ještě se nemusíte rozhlížet, jestli kozáci nevystrkují hlavičky z borůvčí. "Na hřiby" se půjde až za pár týdnů a to porostou i praváci, kuřátka a turci. Však vás také pozvu.
DSC01204_2.JPG
Je teprve květen a na strání stojí větrem pokřivený májíček, který se bude koncem května s velkou slávou kácet. Tato tradice se tu dochovala dodnes tak jako šmigrůst jalovcovou větvičkou o velikonočním pondělí nebo "škračenice", míchaná vejce na cibulce a pravém valašském špeku.
chalupa 2005 054_3.jpg
Slíbil jsem ty hřiby. Tož toto jsou ti turci. Mají červenou hlavičku tak jako Turci fez na hlavě. Roste jich tu plno a vůbec nevadí, že jim černají nožičky.
chalupa 2005 075_1.jpg
Vidím, že jste zašli i o smrkového lesa. Praváků plný stúl a nechybí ani ti Turci a kozáci. Kuřátka ještě nerostla nebo byla příliš malá. A tak bude na smaženici, do polévky, na smažení a pokud si zítra přivstanete, i na sušení. Práci na čištění a zpracování nechám na vás a přesunu se k sousednímu stolu. Hospodyňka už na něj nese pravý valašský frgál

pustevny-prostredni-becva-cyril-metodej-pout-roznov-radhost-090712-10_galerie-980_2.jpg
Souseda necháme sousedem. Už je to tady. Haferový, borůvky jsou tu hafery a tvarohový. Hospodyňka se ukázala.
prave-valasske-frgaly-92630_2.jpg

Tož dobrou chuť!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 23. ledna 2016 v 17:59 | Reagovat

4 snímek je moc krásný :)

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 23. ledna 2016 v 19:08 | Reagovat

Bylo to příjemné posezení :-)

3 anchovickal anchovickal | Web | 24. ledna 2016 v 2:12 | Reagovat

Nádherné horské fotky :-)

4 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 5. února 2016 v 15:51 | Reagovat

Nádherná chaloupka uvnitř i z venku a ta příroda kolem, to je prostě paráda :-D

5 RonaldoRiz RonaldoRiz | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 21:09 | Reagovat

Hola, Me gusta mucho tu sitio, ?sigue haciendolo mejor!
http://titanmen.antibioticsonlinehelp.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama