Leden 2016

"Chaloupky pod horama,...

23. ledna 2016 v 14:47 | Old Boy
... co se to stalo s váma? Byly jste..."Ano, tak začíná písnička z našeho mládí, kterou lze zaslechnou tak ještě na oslavě zlaté svatby. No ale co se skutečně s těmi chaloupkami stalo. Zvu vás na malou procházku na jedno místo v Beskydech ...

chalupa 2005 (8).jpg
Najdete ji, když si vyšlápnete z Valašské Bystřice tak dva kilometry do kopce a nemůžete ji minout. Rozhlíží se směrem ke Vsetínu, za zády vidí až vrcholek Radhoště a sousedy má až tak kilometr na všechny strany. V širokém okolí je jich však spousta a pokud jsou hodně v kopcích, odstěhovali se jejich majitelé do dědiny v údolí. I tato chalupa je už rekreační i když více než třicet let.
chalupa 2005 (4)_2.jpg
A majitel je tu už dennodenně, protože mu už vlasy zešedivěly, v bance na něj čeká důchod, ve městě byt, který slouží pouze jako základna pro nákupy, návštěvy lékaře a známých, no a samozřejmě na zimní období. Kdepak jsou ty časy, kdy se tady lyžovalo s použitím vlastnoručně vyrobeného lanového přepravníku.
chalupa 059_1.jpg
Už na jaře se všechno zazelená a na skalce se stoletým mlýnským kamenem se začnou usmívat drobné kvítky skalniček. Je jich plno díky péči paní domu.
chalupa 2005 (2)_1.jpg
Ve foliáku už se sklízí hlávkový salát a kedlubny, okurky začínají kvést a předstihly rajčata. Kousek dál je políčko a na něm brambory, jahody, zelí. kapusta a kořenová zelenina. Co víc si může hospodyňka přát.
chalupa 2005 (1).jpg
Snad jenom to krásné prostředí a čistý vzduch. Obojí tu ovšem má. A tak ani nevadí, že pro vodu se musí s vědrem ke studánce, která se leskne pod přístřeškem tak asi sto metrů od chalupy a nakoupit v údolí alespoň na týden.
chalupa 2005 072_1.jpg
Sedět v parném létě ve světnici s krbem nepřichází v úvahu i když je na co se podívat, kam oko dohlédne.
chalupa 2005 071_1.jpg
Usadíme se pěkně na lavici před domem. Z otevřeného okna kuchyně už voní káva, nějaká ta lahvinka stojí na stole a frgál už hospodyně určitě vytáhla z trouby. Stěna chalupy je vyzdobena pletenci sklizeného česneku a muškáty kvetou o sto šest. Tak usedněme.
chalupa 2005 069.jpg
Výhled je tu na všechny stana a je na co pohledět. A tak se dívejme a povídejme si třeba o portáších, jejichž stopa v oblasti je dodnes patrná. Vždyť přece právě ve Valašské Bystřici je hlavní sídlo Valašského sboru portášského.
DSC01231_1.JPG
Kdo to vlastně byli ti portáši? Ochránci bezpečnosti a majetku ve velké oblasti Uherskohradišťska a Přerovska. Patřila sem i Valašská Bystřice, Vsetínsko, Valašskomeziříčsko i Rožnovsko.Právě tady ještě portáši z paměti zejména starších obyvatel nezmizeli i když zatýkání zločinců a provinilců provádí dnes už náhrada portášů, policie.
Valassko_m.jpg
Kdy vznikli? V roce 1638 byl zřízeno k uvedenému účelu sto Věrných Valachů, které platily úřady ve Vídni a to vydrželo až do poloviny 17.století. Pak vznikl název portáš, převzatý z maďarštiny. No a v roce 1830 císař portáše zrušil a nahradil je četnictvem.
brumov_ovce_1.jpg
Portáš byl řádně vyzbrojen, měl flintu zvanou půlhák s dlouhou hlavní, valašský obušek čili valašku s topůrkem, dlouhým až po prsa. Ten se používá dodnes při folklorních vystoupeních třeba při sólovém chlapském tanci Odzemek. Později nosili flintu Těšinku, která se jmenovala po městě původu Těšíně a krátkou šavli. Přes rameno měli přehozenu mošnu na chleba a v ní nosili provazy na spoutání zločinců a dále jakési laso, provaz, na jehož konci byla olověná koule. Když je po zločinci naučeným pohybem hodili, omotalo se mu kolem těla a trhnutím se zločinec poroučel k zemi.
DSC01193_4.JPG
Nemohla chybět čutora s pitím, toulec na prach a olovo. Nosili také toulec na prach a olovo. Oblékali se do obyčejného valašského kroje. Odznaky své hodnosti nenosili, protože se navzájem znali. Pět portášů z desátnictva /oddílu/ bylo pořád ve službě, pět bylo doma. Po měsíci se střídali. Ti, co byli doma, měli být po ruce pro nepředvídatelné události. Lajtnant velitel/ mohl svolat všechny portáše na služební úkon, kontrolovat službu a u vrchnosti i obcí se dotazovat na jejich chování.
Do služby chodily portášské hlídky většinou na několik dnů. Nocovali v panských budovách, v dědinách a v dřevěných boudách-čartákoch, které byly rozmístěny po horách a kopcích. Tož tolik o portáších.
DSC01191_3.JPG
Co tak procházka k lesu? Ještě se nemusíte rozhlížet, jestli kozáci nevystrkují hlavičky z borůvčí. "Na hřiby" se půjde až za pár týdnů a to porostou i praváci, kuřátka a turci. Však vás také pozvu.
DSC01204_2.JPG
Je teprve květen a na strání stojí větrem pokřivený májíček, který se bude koncem května s velkou slávou kácet. Tato tradice se tu dochovala dodnes tak jako šmigrůst jalovcovou větvičkou o velikonočním pondělí nebo "škračenice", míchaná vejce na cibulce a pravém valašském špeku.
chalupa 2005 054_3.jpg
Slíbil jsem ty hřiby. Tož toto jsou ti turci. Mají červenou hlavičku tak jako Turci fez na hlavě. Roste jich tu plno a vůbec nevadí, že jim černají nožičky.
chalupa 2005 075_1.jpg
Vidím, že jste zašli i o smrkového lesa. Praváků plný stúl a nechybí ani ti Turci a kozáci. Kuřátka ještě nerostla nebo byla příliš malá. A tak bude na smaženici, do polévky, na smažení a pokud si zítra přivstanete, i na sušení. Práci na čištění a zpracování nechám na vás a přesunu se k sousednímu stolu. Hospodyňka už na něj nese pravý valašský frgál

pustevny-prostredni-becva-cyril-metodej-pout-roznov-radhost-090712-10_galerie-980_2.jpg
Souseda necháme sousedem. Už je to tady. Haferový, borůvky jsou tu hafery a tvarohový. Hospodyňka se ukázala.
prave-valasske-frgaly-92630_2.jpg

Tož dobrou chuť!

Přece vzetí

12. ledna 2016 v 9:19 | Old Boy |  politika
Když jsem se tak díval v televizi na nekonečné proudy imigrantů, kteří proudili z jihu na sever Evropy aby se tam usídlili, užili si štědré pomoci sociálních systémů, nemohl jsem uvěřit svým očím a věřit tomu, co slyším. Nepodařilo se mně to dodnes.
GoU2Tpo1IHoB_SQ4qOqbcMfNXmwP4y911MNbY-7jjGNxcoYzNeMrRO-CccR7jv3QNpqJ3KA.jpgZbytečně bych plýtval slovy, kdybych zde opakoval ty tisíce názorů na imigraci uprchlíků a totálně zaplavenou část Evropy touto vlnou. Myslím, že začal neokolonialismus nebo imigrokolonialismus. A tak jsem zalistovat ve Wikipedii, abych si osvěžil charakteristiku původního kolonialismu.
"Kolonialismus představuje rozšiřování svrchovanosti určitého národa na teritorium a lid mimo vlastních hranic, často za účelem zlepšení vlastní ekonomiky prostřednictvím využívání domorodých přírodních zdrojů, pracovní síly a místního trhu".
Tak to se podobá současné situaci málem jako vejce vejci. Ovšem kolonialismus se v minulosti štepil na několik druhů. Jeden nese název "osídlovací kolonialismus". Co o něm Wikipedie praví?
"Osídlovací kolonialismus spočíval v přesunu relativně velkých nebo větších skupin obyvatel z mateřské země na nová, kolonizovaná území. Jako příklad je možné uvést situace v Jižní Americe /španělské a portugalské kolonie/, Severní Americe /britské a francouzské kolonie/ nebo příklady Austrálie, Nového Zélandu a nebo Jižní Afriky. Za formu osídlovací kolonizace se často považuje také případ ruské Sibiře. Domorodé nebo místní politické instituce a kultura byly podrobeny intenzivnímu tlaku ze strany kolonizátora, což vedlo ve většině případů k jejich nahrazení kolonizátorovými".
A pro útěchu ještě doplněk:
"Neznamenalo to nicméně, že místní společenské a politické instituce nebo tradice zcela vymizely".
Chvála bohu. Některé země jako Německo, Francie, Holandsko už s plánováním rezervací započalo ovšem jak k tomu příjde Dánsko, Norsko a Švédsko, kteréžto státy v minulosti kolonie neměly a není jim třeba kolonizaci oplácet? A co my, "maloši"? Bude to zase pod rčením "kam vítr, tam plášť"?

A nepřesvědčujte mne o přece vzetí!

Hlava v pejru

3. ledna 2016 v 9:47 | Old Boy |  ostatní
Kdo neví, co je to mít hlavu v pejru určitě po Silvestru nehledal na internetu recept na potlačení kocoviny a ve skříni ručník, aby bylo co omotat kolem hlavy.
8h5QtfR21gw0K-AEc9SiWw4qx_eR2B9WOSTnFcYxufwwzOyV_qAYDbYl-C_CsQS7_z0QR-k.jpgA ti, kteří podlehli šumivému moku a zazdili jej slivovicí myslím už tu kocovinu mají za sebou a pokud ne, mají na to ještě celý dnešek. Na každý pád se se mnou mohou pustit do sestrojení předsevzetí pro tento rok.
fT6FA4ay4r0n5xcjyYswpRhYNSHyLkutuxzyigzZiOqPpiJz57B0KMD3innMg5YF6Q-ikdc.jpg
Tak především nebudu odmlouvat své ženě a necham ji při tom, že má vždycky pravdu. A nesmím zapomenout na diamant. Letos nás čeká diamantová svadba. A kde na něj vzít? No ano. Opět nám zvednou důchod!!!
priloha (4).jpg
Máme už tři pravnuky a další dva jsou na cestě. A tak přispějeme na jejich zdárný vstup do života a zároveň tak vyjádříme svůj názor na karierismus a zmrazování mateřských vajíček.
Ha8l5Fk1_PgUwJ9pEtVxCpm7dAZAvFHDC6tAW_10UG_73qM54dZGekGUS17NoNdqaKxjdtY_1.jpg
Navštívím ještě po čtrnácté Norsko a užil si smažených chobotnic a ostatních mořských plodů natruc těm, kteří mne na internetu vyčítají, že propaguji Norsko, které uloupilo dva syny paní Michajlákové a vůbec jim nevadí osud tisíců dětí, které jsou u nás na tom stejně.
x7czRBU9JAIO2aYTkqHRajlbFGaQ2UKxfMb787TJgZz2G1EQQf59bqH0q74tADfKiAzD1nY.jpg
Přestanu užívat léky, kterých jsem za ta léta uspořil v šuplíku a zbytek krabiček nabídnu těm, kterým je líto za své zdraví vydat nějakou tu korunu a současné zdravotnictví je podle nich ve srabu.
Jiranek predepiste.jpg.jpg
K doktorovi budu chodit co nejčastěji, abych si to ještě užil. Za chvíli postupně pláchnou do Německa, aby si tam užili platů a když si k tomu přopočtou částku, kterou za jejich studium vynaložil náš stát, budou na výsost spokojeni.
0qQ5RVZ6QAjiBG9IIBcy656aN2cSBlKWNAd5s7SHrtsxr4qFbw3c20a1iL9SQZRLb82g11k.jpg
O politiku se budu zajímat jen okrajově. Třeba takový doplněk mne nijak nevyvede z míry. Zřejmě se týká jenom Pražákú. My u nás v Kfroměříži máme Moravu a tu s nadno přeplave i malé dítě, zvlaáště v suchopárné současnost.
002.JPG
Na takové rekonstrukci se nehodlám podílet i když mnohým ženám, které jsou přiměřené mému věku, by burka nebo nikáb docela slušely.
4MVoOoWzxAS1CrIsbj4PXHPR4nil7lOFX23cZEWG_dhAYY5RmQdfV1tu3bDnemm8Qob1yMw.jpg
Tak nevím. Mám se ještě na jaře pustit do zahrady nebo jenom sednou na lavičku a vyhlížet hejly. Ale do nebe bych došel rád i když klouby sem tam naříkají.
1a7V.jpg
To moje žena je mnohem pilnější. Zrovna si prohlíží svůj denní plán a z šálku vychází libá vůně. Také si dám. Ovšem napřed vyvenčím psa a musím si dát pozor, aby se mu nepřihodilo to, co posledně.
47a6cfed5fd6e.jpg
Tož končím. Musím se podívat do obýváku za rodinou. Jsou to opravdu příjemní lidé.