Zelení zezelenali.

30. října 2015 v 5:28 | Old Boy |  politika

Když prezident republiky předával medaili Za zásluhy slovenskému projektantovi, manažeru, vodohospodáři a poslanci Národní rady SR, Zelení museli vztekem zezelenat.

Doc.ing. Julius Binder byl totiž v roce 1991 až 1999 ředitelem Vodohospodářské výstavby, při které sehrál významnou úlohu při výstavbě vodního díla Gabčíkovo a byl za to oceněn v roce 1993 jako nejlepší manažer Slovenska. V témže roce byl vyhlášen 16.dubna jako první nositelem ceny Ropák roku za "celoživotní zásluhy na totální náhradě podunajských ekosystémů PŘÍROPOU /nevím, co tím chtěl básník říct/ v podobě výstavby vodního díla Gabčíkovo". Zdůvodnění tohoto ocenění se do realizátorů projektu obulo následovně: "Obdivuhodná je zejména rafinovanost, se kterou pan Binder přesvědčuje nejen přihlouplé ekology,ale i celosvětovou veřejnost o tom, že přeměna desítek kilometrů čtverečních lužních lesů v dokonalou PŘÍROPU je dílem ekologickým. Opominout nesmíme také skutečnost, že J.Binder obratným manévrováním získal pro svou v pravdě grandiózní ropáckou činnost podporu všech režimů, které se za poslední desetiletí dostaly ke slovenskému kormidlu".

Ekologický spolek Děti země, který Ropáka uděluje, podle slovenské vlády ještě nevyrostl z dětského věku, protože uvedení vodního díla Gabčíkovo do provozu podstatně snížilo rizika povodní na jižním Slovensku, mnohonásobně zvýšilo turistický ruch v oblasti a dokáže vyrobit nejméně 8% elektrické energie, kterou Slovensko spotřebovává. Přitom negativní dopady do přírody jsou minimální. Téhož názoru je zřejmě i náš prezident.

plavební komora v Gabčíkove

Proč o tom píši. Inženýra Bindera znám osobně, protože to je bratr mého spolužáka z Vysoké školy zemědělské a ten mně pozval někdy před deseti lety na prohlídku Gabčíkova, kterou nás provázel právě Julius Binder.

V té době byl už v důchodu, avšak stále svěží a čilý, se spoustou nápadů, s možností jejich realizace nás seznamoval. Nijak mu nevadilo, že neustál v souboji o místo promátora Bratislavy a nijak se nechlubil vyznamenáními, která mu udělila Slovenská vláda. Provedl nás celým areálem se zastávkou právě u plavebních komor, kterým dnes proplouvá spousta lodí z Německa, Holandska, Francie i odjinud.

Překvapilo nás, že si zaměstnanci,. se kterými jsme se při prohlídce sešli, svého bývalého ředitele pamatují, chovají se k němu s nebývalou úctou a jsou hrdi na svoje a tím pádem i jeho dílo.

Myslím si, že medaili Za zásluhy přípíchl prezident Zeman na ta správná prsa.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JM JM | 31. října 2015 v 19:20 | Reagovat

Takové lidi je potřeba vyznamenávat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama