Červen 2015

Expedice oksroN: toulání

30. června 2015 v 7:42 | Old Boy |  cestování
A je před námi opět toulání po Norsku. Tentokrát už patnácté. Dvě jsem vynechal jednak proto, že jsem dva dny před odjezdem v roce 2012 spadl z višně /opravdu/ a podruhé v roce 2013, kdy si manželka zlomila nohu a já se stal kuchařem, pradlenou, uklízečkou atd. Letos ovšem nic podobného prozatím nezkřížilo naši cestu. Vyjíždíme dnes odpoledne a máme sbaleno. Je nás pět a všichni v solidní kondici. Předpokládám, že snadno ujdeme i kilometrovou trasu tam, kde se nedá dojet autem. Máme sbaleno. Napsal jsem si jídelníček, protože mne opět čeká vyvařování pro hladové krky a posloužil mně při nákupu potravin a dá K.O. mé poťouchlé paměti. Pokud budete chtít cestovat s námi, stačí si odkliknout mapy v Seznamu a nahlédnout do našeho itineráře.

Itinerář Expedice oksroN 2015
Datum:Z místa:Do místa:Km:Čas/hod./:Zajímavosti,poznámky:
Ú 30.6.PostoupkyDresden4186přejezd
DresdenHamburg5187přes Lipsko, Magdeburg, Halle, Hannover
ubytování Generátor hostel Hamburg /715Kč/os/noc/
st. 1.7.HamburgHirtshals5157přejezd
HirshalsBergen20trajekt Fjordline ve 20 hod.
čt.2.7BergenStryn2926kempy Mindrestunde Ca./tel.+4741566316/ a Strynvatn Ca./tel.+4757877543/
pá.3.7.Stryn2005program dle Informační kanceláře
so.4.7.StrynForde1204zajímavá cesta a vodopády ve Forde
FordeGoksoyr1985ostrov Runde s papuchálky, ubytování po cestě
ne.5.7.GoksoyrAlesund832prohlídksa ostrova, ubytování po cestě
po 6.7.AlesundNamsos4909ubytování Namsos camping.
út.7.7.Namsos100muzea a zajímavosti města, stejný kemp
st. 8.7.NamsosKjellingstraumen5109odpočinek
čt. 9.7.Kjellingstraumenodpočinek
pá. 10.7.Kjellingstraumen200výlet po okolí
so 11.7.Kjellingstraumenodpočinek
ne. 12.7.Kjellingstraumenodpočinek
po 13.7.KjellingstraumenSteinkjer5809přejezd, ubytování po cestě
út. 14.7.SteinkjerLillestrøm59610přejezd
st. 15.7.Lillestrømodpočinek
čt.16.7.LillestrømKodaň5788přejezd, ubytování po cestě
pá.17.7.KodaňPostupim4308prohlídka, přejezd a ubytování po cestě
so.18.7.PostupimKroměříž6279přejezd, ubytování po cestě
Celkem6455103
No bude to pokus, ale chci zkusit podávat vám prostřednictvím článků informace o naší cestě. Jestli se mně to podaří záleží na tom, kolik bude času, bude-li připojení Hi-Fi a přijatelné ubytování. Ve stanu obvykle nespíme a v chatách je veškeré vybavení. Navíc máte možnost pokud se mně to povede posílat prostřednictvím komentářů dotazy, na které se budu snažit odpovědět.
Já se těším. Jak vy?

Návrat ztraceného syna.

15. června 2015 v 5:46 | Old Boy |  ostatní
Ať jsem hledal jak jsem hledal, na těchto stránkách jsem nemohl najít článek, který jsem během posledních šesti týdnů napsal? Nebo nenapsal?
Moje lékařka se mne před měsícem ptala, když jsem se jí svěřil, že trpím pokračující zapomnětlivostí, jaké mám konkrétní obtíže. Já na ni vyvalil oči: "Já a obtíže, jak jste na to přišla, paní doktorko?" A diagnóza byla jasná. Tady by mohl být klíč k mé absenci. Já se ovšem celou tu dobu vozil na kolotoči událostí, které kolem mne navršily okolnosti. Tak třeba jsme dostali pozvánku od vnuka na jeho svatbu.
A tak jsem vylovil ze skříně po několik let nepoužitý parádní oblek, naplnil obálku nejen blahopřáním a vypravil se s manželkou užít si tento akt.

S pocitem návratu do mladších let jsme usedli do auta Austin Allegro, který jsme koupili v roce 1978 a po sedmnácti letech prodali. Syn nás překvapil, když před rokem u příležitosti oslavy manželčiných narozenin koupil v Itálii o dovezl domů auto stejné značky a dokonce i stejné barvy a v něm ji odvezl na oslavu.

To ženich a nevěsta se vezli ve vypůjčeném veteránu z roku 1912 a dovezeném k nám až z Nového Zélandu. Akt se vydařil a tak jsme si zazpívali Vesele, jen vesele, život musíš brát...
Když jsem ráno vylez z postele, vedly moje kroky hlavně na zahradu a při práci pozoroval, jak se pilné včelky třesou zimou a okvětí ovocných stromů obavou, že nebudou oplodněny. Že by se tyto obavy přenesly o našich obav, kterých v posledních letech přibývá? No je to poznat. A přidaly se i praskliny v půdě, které se šklebí ze záhonů a lákají, abych si do nich strčil ruku a pak obě ruce spráskl nad výdělkem, který zahrada letos přinese.
Už, už jsem se chystal vrátit ke klávesnici a hleďme, přítel Zdeněk z Norska mne žádá o pomoc na jeho velké zahradě, na kterou jeho lékařské ruce nestačí a po pravdě řečeno, chrání si je před zraněním, protože stále co pamatuji cvičí hru na kytaru a to je dobrých patnáct let. Proč ne. Vzal jsem sebou syna a letadlo bylo v Oslu dříve, než jsem přečetl Právo. Zahrada až zanedbaná, požadovala práci tak na tři dny a my si vyjeli na celý týden. A tak bylo dosti času na oživení vzpomínek z minulých let. A v Oslu se dějí změny každý rok. A tak jsme se byli podívat na rekonstruovaný Holmenkollen, který v roce 2011 otevřeli pro Mistrovství světa v klasickém lyžování. Málem jsme jej nepoznali.
Pochodili jsme po poloostrově Bydgøy a našli další podstatnou změnu. Vedle muzea Fram, které vidíte v popředí vyrostla a byla dána do provozu ještě jedna budova stejného tvaru, propojená s muzeem podzemní chodbou a tím se rozšířilo muzeum o další výstavní plochy.
Pokud máte dobré oči, uvidíte i v levém rohu fotografie onu bílou čárku, kterou je už zmíněný můstek. Na špičce poloostrova v pravém rohu kotví lodní taxi, které každých dvacet minut přepravuje zájemce do středu Osla. Tak jsme se svezli a hned po vstupu na loďku nás oslovila česká turistka s manželem s dotazem, zda bychom jí neporadili, kde by se mohli dobře a levně najíst. Syn byl překvapen a vznesl dotaz, jak poznala, že jsme Češi. Ukázala na nápis na jeho tričku: Internet nemusí, moje žena ví všechno.
Za deset minut jsme byli ve středu Osla u radnice. Hodinku jsme prochodili po známých místech a vrátili se k dalšímu spoji, abychom se mohli vrátit na poloostrov Bydgøy, kde jsme nechali na parkovišti auto, mimochodem elektromobil Tesla, který na odběrném místě "vytáhne" ze zásuvky energii pro ujetí cca 280 km. Při vstupu na loďku nás přivítala průvodčí pozdravem "Dobrý den" a pochlubila se, že zde pracuje jako studentka už po čtvrté, je z Uherského Hradiště a moc se jí tu líbí. A aby toho nebylo dost, přihlásila se k nám i tříčlenná rodina, která vyslechla naši konverzaci se studentkou a zbytek cesty jsme jim dávali typy na místa v Oslu, která jsou zajímavá.
Navštívili jsme i zámek, kde byla před 200 lety schválena norská Ústava a po večerech vedli řeči o současné politice, které hýbou naší společností. Ukrajina, kauza dětí paní Michalákové a invaze afrických přistěhovalců do Evropy a na základě kvót EU i k nám. Povídat vám o tom by bylo na dlouhé lokte, snad někdy příště.
A jestli se polepším? Budu se snažit, i když mě čeká od 30.6.opět Norsko s Expedicí oksroN.