Ách jo!

22. ledna 2014 v 5:39 | Old Boy |  politika
"Ach jo, to byla zlá doba. To byla neskutečná hrůza! Že ano, pamětníci. Ach jo..." ozval se na mém mejlu ironicky anonymní čtenář s přáním, abych jeho názory podpořil tím, že je pošlu co nejvíce mým čtenářům. Proč ne.
"To byla otrava mít před maturitou,vyučením jisté umístění a připravené zařazení hned po prožitých posledních prázdninách."
Ano, stát měl v plně v rukou přijímání studentů do učení, na střední i vysoké školy a stanovené limity, kolik ve kterém oboru učňů a studentů mohlo být přijato, nedovolily až na výjimky rodičům i budoucím žákům realisovat umístění podle jejich přání. Stát podporoval materiálně ty obory, které byly pro hospodářství stěžejní /ku př. horničtí učni/ a potlačoval
obory, které byly neproduktivní /na př.studium filozofie s výjimkou marxleninismu, který byl na vysokých školách bez výjimky povinný/. Přijetí bylo podmíněno kromě vědomostí i kádrovým posudkem a pokud se ten nechlubil tím, že žadatel je dělnického původu, byla jen malá naděje na přijmutí.Studium bylo bezplatné, chudí žáci /i tenkrát byli?/ podporováni stipendiem, vázaným na solidní prospěch. Studenti si o praxích v okolních státech a dokonce i se stejným režimem mohli nechat jen zdát a uvažovat o možnosti studovat v zahraničí s výjimkou několika stovek prověřených studentů v Sovětském svazu, třeba na Lomonosovově univerzitě, bylo nemožné. Studium ovšem zdaleka nebylo zadarmo. Absolventi byli vázáni nastoupit na ta místa, která jim byla určena /umístěnky/, setrvat tam po stanovenou dobu ať chtěli nebo nechtěli. Pro svůj profesní postup bylo nutno vstoupit do KSČ, bez toho se do kádrových rezerv neprotlačila ani moucha.
Určitým paradoxem je, že současnost dává možnost každému, kdo na to má nebo si umí nato vydělat, studovat cokoliv a kdekoliv. Vysokých škol je nepočítaně, studentů na nich přes padesát procent z příslušné věkové kategorie, studenti se hrnou na obory, které slibují po absolvování teplou kancelář s internetem a možností brouzdat na něm část pracovní doby za slušné peníze. Učňovská střediska stále více zejí prázdnotou a jediná učňovská třída v republice pro výuku budoucích mlynářů má jen deset žáků. Ostatní technické učební obory vymýšlejí lákadla a podniky finanční podporu, aby v budoucnu nezůstali bez kvalifikovaných zaměstnanců. Nejlepší studenti odcházejí bez jakýchkoliv problémů pracovat do zahraničí, kde vydělají několikanásobek u nás obvyklého platu. Nejvíce to bije do očí u části lékařů, kteří dosud vystudovali zadarmo a po studiu odejdou pracovat do západní Evropy a neodvedou za investici, která z našich peněz byla do jejich vzdělání investována, ani korunu. A přitom levicová část našeho politického spektra se už mnoho let staví proti zpoplatnění studia na vysokých školách. Přitom umožnit studium i chudším studentům je tak jednoduché: vyplácet jim s podmínkou řádného, časově omezeného studia stipendium, které by museli vrátit v případě, že odejdou pracovat do zahraničí.
Tak se zeptejme na názor dnešní mladé generace, z nichž část stojí na chodbě pracovního úřadu a domáhá se práce ve svém vystudovaném oboru. Že úředníků, pedagogů, filosofů a dalších, kteří jsou pro naši skomírající ekonomiku
spíše zátěží je nezajímá. Ale shodně hořekujeme nad trpkým osudem naší vystudované mladé generace.Co k tomu říct?
Myslím si, že:
- stát není povinen zaručit pracovní místa pro absolventy škol v určitém oboru, když ponechal výběr zcela na rozhodnutí studenta nebo jeho rodičů.
- studium na lékařské, právnické, theologické a farmaceutické fakultě by měli studenti nějakou formou hradit.
- daleko více podporovat učňovské školství třeba i na úkor ostatního školství včetně vysokoškolského formou finančních příspěvků, zárukou pracovního místa po vyučení a pod.

Máte také nějaký nápad?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. ledna 2014 v 8:28 | Reagovat

Je to prostší. Snížit počet míst, zavést řádné přijímačky jak na střední, tak na vysokou, nefinancovat na hlavu, neakreditovat padesát stejných oborů u všech škol, pokud jde objektivně říct, že po absolventech není poptávka, a zabránit tomu, že se i nadále na učňáky bude nahlížet jako "na ty školy pro blbý, co na základce propadali", společně s tím, že se nebude maturita vyžadovat už od uklízeček.

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 25. ledna 2014 v 13:20 | Reagovat

Automatické umístění je podle mého názoru nesmysl,leda že by se člověk vyučil pro určitou firmu.A školné?Ano!Minimální na všech vysokých,pokud by student prodloužil dobu studia,zvýšil by se i poplatek.Pak by se opravdu studovalo! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama