Expedice oksroN: Munchovo muzeum

27. září 2012 v 7:06 | Old Boy |  cestování
Pokud si vzpomínám /a přiznám, že mně to vzpomínání dost často "hapruje"/, tak jsem vás ještě nezavedl do Munchova muzea v Oslu. Navštívili jsme je už dvakrát vždy tak na dvě hodiny a zážitek to byl zajímavý až nezvyklý. Bylo to v roce 2002 a 2003.
I když to nebývá našim zvykem, do muzea jsme se poprve vypravili hned ráno při jeho otevření o čemž svědčí i snímek.
Než otevřeli, sedli jsme si ke stolečku a studovali z průvodce, co nás čeká. Muzeum bylo otevřeno ke stému výročí Munchova narození v roce 1963 a je zaměřeno na život a dílo tohoto malíře. Je v něm více než 1000 Munchových obrazů, knihy i sochy a nabízí ucelený pohled na dílo tohoto norského impresionisty, který má čestné místo vedle francouzkého impresionisty Maneta.

Už dříve jsme měli v podvědomí nejslavnější malířovo dílo pod názvem Výkřik a tak naše první kroky mířily právě k tomuto obrazu. Jeho velikost je 91x73 cm a vystaven byl jeden ze dvou exemplářů, který muzeum vlastní, druhý byl ukraden /bude o tom ještě řeč/, třetí je v soukromé sbírce a čtvrtý, nejslavnější, je v Norské národní galerii. I odtud byl Výkřik ukraden a to v den zahájení zimních olympijských her v Lillehammeru v únoru 1994. Úřady odmítly vyplatit výkupné a později byl obraz nalezen a vrácen.
V srpnu 2004, tedy po naší první návštěvě, byl z muzea ukraden před zraky návštěvníků skupinou ozbrojenců jeden z exemplářů Výkřiku spolu s obrazem Madona.
Ano, toto je ona. Obrazy byly po dvou letech objeveny značně poničeny a vrátily se do muzea. Nicméně tato dramatická krádež byla impulsem k ročnímu uzavření Muzea z důvodu zvýšení bezpečnostních opatření. A nejen to. Bylo rozhodnuto postavit nové muzeum v Oslu vedle hypermoderní stavby nové Opery. Bude mít název Lambda a mělo by být dokončeno v příštím roce. Jaká je situace se stavbou v současnosti nevím, ale doufám, že se v příštím roce do nového muzea podíváme.
Vraťme se ale zpět do Muzea, které se ještě v tomto roce pyšní průměrnou roční návštěvností 100 000 návštěvníků. Zaujalo nás první Munchovo dílo s názvem Ráno, které vytvořil ve svých dvaceti letech.
V novém malířském stylu, oprostěnému od naturalistických omezení, vznikl v roce 1986 obraz z názvem Nemocné dítě, inspirovaný zřejmě vzpomínkami na brzké úmyrtí matky a nejstarší sestry. Tento motiv se v Munchově díle několikrát opakuje.
A teď už před vámi nechám defilovat další z nejznámějších Munchových děl. Tak toto je Tanec života.
Přiznám se, že mně tento obraz, nazvaný Vampír velmi zaujal svou vyzývavostí a tajemností.
Obraz Golgotha hýří modrou barvou a vnáší do díla jakousi úzkost.
Obraz Puberta nekoresponduje....
...s obrazem Zoufalství, ale...
...třeba s Melancholií, když...
...zavolal tento Hlas...
...a rozmetal myšlenky na Popel.
Na závěr nám vyšlo Slunce....
...nad Autoportrét.
Nevím, jak dalece vás výčet zážitků z naší návštěvy v Munchově muzeu oslovil. Mně znovu oslovil i teď, když jsem dával dokupy tento článek a velice se těším, že v příštím roce bude Muzeum otevřeno v Oslu vedle Opery a budu mít možnost se tam podívat. A třeba vás zase pozvu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 27. září 2012 v 9:56 | Reagovat

Mě článek oslovil velmi silně a vysloveně potěšil, protože se o malířství zajímám, díky za něj. V Oslu jsem bohužel v Munchově muzeu nebyl, ale v Národní galerii ano a dokonce 2-krát, právě kvůli Munchově Výkřiku.

Jen si myslím, že přiřazení Muncha mezi impresionisty není přesné, je považován za nejvýraznějšího expresionistu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama