Cesmína

15. prosince 2011 v 8:06 | Old Boy |  ostatní
Vyslovte si slovo cesmína několikrát za sebou a vychutnávejte lahodu, která z toho názvu vyplývá. Cesmína má nejen krásné jméno, ale pyšní se i svým místem ve vánočním čase. Vedle jmelí je typickým zdobícím prvkem vánočního stolu, vánoční výzdoby tu i tam, trvale zelenou princeznou mezi rostlinami především v Anglii, ale i u nás.

Hábit má zelený, obklopený na obranu ostrými výrůstky, která vám dokáži na prstech vykouzlit červené perličky. A promlouvá. Život je krásný, ale skýtá spoustu nástrah, proti nimž je třeba se chránit a mít k tomu nástroje.
A kvete. Drobný, něžný kvítek připomíná mládí plné okouzlení a pápěří představ o zítřku, o dobrodružství pozítří i o slunečných dnech příštích let. Jako u lidí.Roste pomalu, jako by si chtěla užít mládí co nejvíc a má různé tváře. Na keři už květy vystřídaly růžice semen, prozatím růžové jako tvářičky moravských maléreček, stromečky jsou vzpřímené a zvedají hlavu co nejblíže ke slunci.
Plody se tulí do jasné červeně a sotva by se vešly do jedné hrsti. Není jich nikdy dost. Mají být dozrálé a příslibem pro novou generaci.
Seminka už skoro opadala a hledají živnou půdu. Možná jim pomůže nějaký pták při honbě za živobytím.Ta zbylá ztratí vláhu, znědnou a zmizí v nenávratnu. Ne všechna najdou to pravé místo k životu a skončí v zapomnění.


Cesmína žije všede tam jako lidé. Roste v mírném, subtropickém i tropickém pásmu na severní i jižní polokouli, nejraději v tropické Americe, v jihovýchodní Asii, zejména Číně, v Africe, na Madagaskaru, Kanárských ostrovech, na Madeiře i v Evropě. Je jí mnoho druhů /500-600/a i tím se podobá lidem.
Mezi vánoční zvyky v Anglii patří ukládání lístků cesmíny pod polštář mladých dívek a na nich jsou napsána jména všech těch, kteří se o ně ucházejí. Lístek se jménem, který ráno dívka první vytáhne by měl mít největší šanci jako ženich /dnes přítel/. A když už budeme pouštět svíčky na lodičkách po vodě v lavoru, zkuste to také na lístcích z cesmíny, jako v Anglii. Třeba se nepotopí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Labanda © Labanda © | Web | 16. prosince 2011 v 2:44 | Reagovat

tak tolik info o cestmíně jsem tedy neznala, děkuji za ponaučení a malá prosba o pomoc nenašla jsem reklamy omlouvám se chtěla bych poprosit jen o hlas v anketě http://blog.blog.cz/1112/finale-velke-predvanocni-souteze a za 9. souteznidesigne.blog.cz moje hlasování je aktuální do 16.12. do 12h díky ráda kdykoli vrátím stačí si písnout :) a srý za reklamu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama