Expedice oksroN: předvánoční

22. listopadu 2011 v 5:58 | Old Boy |  cestování
Posledně jsem vás spolu s naší Expedici 2011 nechal dojet až celých 50 km za Helsinky do kempu, který byl už čistě finský, čili nechyběla sauna.
IMG_1371_2.JPG
Když jsme mrkli na mapu, rozhodli jsme nijak nespěchat. Uděláme si takový lážo plážo den s tím, že bychom měli přenocovat někde kolem Kemi. I tak nás čekalo přes 600 km jízdy a tak jsme jeli a jeli, kde bylo něco zajímavého zastavili, dopřávali si rozmanitostí z našich zásob i když chleba už neposkytoval žádnou chuťovou inspiraci.
P1110753_1.JPG
Dámy prominou ukázku z jedné nucené zastávky a povšimněte si té perfektní disciplíny.
P7060432.JPG
Delší přestávku jsme si udělali u města Oulu na pobřeží Botnického zálivu a litovali, že si nemůžeme Oulu prohlédnout. Nezbývá, než abychom společně nahlédli do průvodce a řekli si, co jsme vlastně museli oželet.
Oulu je velké asi jako naše Olomouc a pyšní se také univerzitou, několika muzei jako třeba geologickým, automobilovým nebo uměleckým. Jedničkou je zoologické muzeum, které je součástí univerzity a botanická zahrada. Ta se nachází na břehu jezera Kuijvasjärvi, vegetuje rovněž pod ochrannými křídly uneverzity. Dva obří skleníky ve tvaru pyramidy poskytují útulek pro tropické a subtropické rostliny, rostliny nenáročné na teplo hostí venkovní prostory zahrady. Škoda. To by bylo prima.
Mistní divadlo má tak kostrbatý název - Oulun Kaupunginteatteri - že je nelze ani vyslovit. Nebo muzeum vědy, první na světě - Tiedekeskus Tietomaa. A naše mužstva jezdí do Oulu hrát hokej se zdejším špičkovým klubem.
P7060435.JPG
Sednout si do tohoto vehiclu se nikdo z nás neodvážil i když to lákalo. Jenom jsme podotkli, že u nás by nevydržel na svém místě ani půl dne.
P7060455.JPG
V kempu, do kterého jsme k večeru přijeli, bylo všechno jak má být a cena dvou chat,140 €, nebyla vzhledem k vybavení až tak vysoká. A co je to navěšené kolem toho stromu? Ví Bůh. My to neodhalili.
IMG_1379_1.JPG
Zdenek vtipkoval: "Nemáte šestnáctku matku?" A hned posloužil odpovědí: "To nemám, ale můžu z ní udělat."
IMG_1383.JPG
I takový čistič bot existuje. Nevím, zda jste už někdy podobný viděli, já ovšem poprve.
IMG_1397.JPG
A že by poblíž kempu nebylo jezero? No to snad nemyslíte vážně. Bylo tu a my se hádali, které to je v počtu těch tisíce finských jezer.
P7040425.JPG
A druhý den po deváté jsme už byli u poutače, který jsme ovšem už viděli v roce 2005. Lákal nás znovu na skutečnost, že jsme zrovna přesně na čáře polárního kruhu a v Napapiiri Arctic Circle. Po pravdě řečeno celý tento světově známý a masově navštěvovaný projekt jakoby z oka vypadl pořádnému kýči. My však neodolali a dali se zlákat.
P1110763.JPG
Marian tu ještě nebyl a tak nezbylo, než mu říct, co jsme o Santa Claus Landu věděli. Byl otevřen o Vánocích v roce1998 a Santa Claus si zde zřídil druhé sídlo, protože pravým domovem je mu finský Lapland, Korvatunturi. Je to místo, odkud může kouzelný dědeček naslouchat a číst přání všech dětí.
P1110771_1.JPG
"Tak vás vítám a místa je tu pro vás dost. Najednou v mém parku může být až tisíc lidí a moji cifršpioni mě řekli, že vás přijde až 4000 denně ze všech koutů světa. Tož to mne těší. A možná vás překvapím. Všechno je tu sice vánoční, ale bavit se můžete sáňkováním, povozit se na saních, tažených soby, vylézt po lezecké stěně, prověřit své síly na šlapacím vrtulníku nebo navštívit multimediální divadlo. Ale protože je dnes 4. července, můžete využít s mé nabídky jenom část, ale i tak to stojí zato."
IMG_1405.JPG
Prostoru habaděj, žádné placení prakovného a tak jsme za chvíli připraveni k procházce po parku, na k terou jsme si vyhradili dvě hodiny. A jestli jsme platili nějaké vstupné si už nepamatuji.
IMG_1426.JPG
Obchodů je tu spousta a suvenýrů jakbysmet. A dá se říci, že kvalitních a zajímavých. Jsou to vesměs řemeslné výrobky Laponců /Sámů/ a dostanete tu ten pravý laponský pletený svetr, rukavice, čepice, sobí maso, různé výrobky z bobulí nebo pravý finský nůž, který vám vydrží celý život, pokud jej neztratíte. Já si koupil stylovou kuchyňskou zástěru a vyrazil s ní u večeře všem ostatním dech.
P1110760.JPG
Pokud chcete vstoupit do domu Santa Clause, není problém. Co tam všechno uvidíte, tak z toho se vám až zatočí hlava a zalitujete, že je čas tak neúprosný.
P1110766.JPG
Mezi závěsnými květináči snadno vstoupíte do prodejny, kde musíte tvrdě držet peněženku na dně kapsy, protože především kožené řemeslné výroky a kožešiny lákají víc než porno odkvetlého šedesátníka.
P1110762.JPG
V té spleti, pokud jste už uvnitř, vás lákájí ještě tisíce dalšího suvenýrového zboží ať se podíváte kamkoliv.
IMG_1409.JPG
Tady ovšem neváhejte. Když si koupíte pohlednici se známkou, vypíšete, že jste si už v červenci vzpomněli na adresáta a posíláte mu pozdrav a přání z vánoční Mekky a odevzdáte ji u okénka, můžete si být jisti, že o Vánocích onomu adresátovi uděláte opravdu radost. Zvláště když na pohlednici bude vyjeveno prostředí, kde se momentálně Santa usadil. Já, který věřím na Ježíška, jsem příležitost nevyužil a když, tak to zkusím na Božím Daru /nebo kde ta pošta je/ a udělám totéž, ovšem prostřednictvím toho mého robátka z jesliček.
IMG_1414.JPG
Posledně, když jsme tu byli, tak na sloupu byla neuměle přitlučena tabulka s nápisem Praha a příslušnýné kilometry. Třikrát jsem dokola obešel, ale cedulky byla už pryč.
IMG_1416.JPG
Místo k fotografování přímo určené. Stan s občerstvením, posezení a když už, tak už.
IMG_1418.JPG
Strčíte hlavu do připravených otvorů a už máte ten severský i vánoční šmrnc.
P1110758.JPG
Alespoň neobejít zadní část parku by určitě bylo chybou a tak jsem tuto procházku absolvoval.
P1110768.JPG
Ohrada mně zabránila nahlédnout do typického laponského obydlí, kde se spí za tuhých mrazů na podlaze pokryté větvemi a v kožešinách.
IMG_1402.JPG
Parkoviště se poněkud zaplnilo a tak ještě pár minut a budeme u svých "ořů". Je kolem čtrnácté hodiny a čeká nás cesta do Karasjoku, významného městečka sámského /laponského/ obyvatelstva. A tam se příště sejdeme.
A moment. Dolehla na mne trochu vánoční nálada, na vás ne? Vždyť vánoce už klepou na dveře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 20:56 | Reagovat

Čtení a pokoukání je to hezké, vtipné průpovídky u obrázků, ale raději mi Vánoce nepřipomínejte, nějak se mi toho všude zdá moc a ten tradiční milý, pohodový nádech pak  se ztrácí, což je škoda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama