Dvě v jednom.

15. listopadu 2011 v 18:17 | Old Boy |  cestování
Dvě místa na jednom blogu to mně napadlo, když jsem se vrátil ke slibu z března, kdy jsme byli spolu na návštěvě výstavy kamelií a chtěl jsem popsat i slíbenou návštěvu skleníku Květné zahrady v Kroměříži. V něm je velmi pěkná sbírka tropických i subtropických rostlin, kaktusy a sukulenty nevyjímaje. Připomělo mně to procházky po Puerto de Santa Cruz na Tenerife, což je jeden z Kanárských ostrovů. A tak budete na obrázky jenom koukat a případně pokyvovat hlavou, že tytéž rostliny máte i v obýváku nebo verandě a já vám mezitím povím pár zážitků z mých dvou návštěv tohoto ostrova.
4c492774a4cafc27a4f70100.jpg
V tomto skleníku se můžeme porozhlédnout po pestré směsici rostlin, které nás okouzlí svou svěžestí a různorodostí.
img-6984.jpg
Na Tenerefe a Puertu de la Cruz nás zase čeká spousta zážitků, spojených právě s přírodou a jejími krásami.
P3050256.JPG
Když jsem poprve cestoval s manželkou na Kanárské ostrovy a hned na největší z jejich ostrovů, Tenerife, byly moje představy poznamenány několika okolnostmi. Tato turistická destinace byla opředena až bájnými představami o krásách ostrova, skutečností, že v roce 1977 na zdejším letišti došlo k největší letecké katastrofě všech dob, při které zahynulo 583 lidí a na ostrově se tyčí nejvyšší hora Španělska Pico de Teide /3718/. Víc jsem nevěděl.
P3050257.JPG
Brzy jsem se však dověděl, že v seskupení Kanárských ostrovů vedle Tenerife existuje ještě šest dalších ostrovů, které pokud je seřadíme podle jejich významu, pak je jejich přehled následující: Gran Canaria, Fuenteventura, Lanzarote, La Gomera, Il Hierro a La Palma. Na Gran Canarii jsem o pár let později prožil také 14 dní a Lanzarote navštívil zcela náhodou, když jsme tam měli po startu letadla na Tenerife mezipřistání, o kterém jsme nevěděli. A až do mezipřistání jsme nevěděli ani to, že s námi cestuje Eva Pilarová, která po přistání pilně fotografovala a činí tak na vysoké úrovni dodnes. Trvalo mě drahnou chvíli než jsem ji poznal, protože ženy , které známe výhradně s mejkapem bez něj ztratí zcela glanc.
P3050258_2.JPG
Na Tenerife jsme měli ubytování v hotelu ve druhém největším městě ostrova Puerto de la Cruz. Jmenoval se Turquesa Playa. A byl to hotel opravdu fešácký, vybraný z last minute, se čtyřmi hvězdičkami, all inclisive a v něm sklenička šampaňského před snídaní, jednou týdně slavnostní večeře s vepřovou kýtou na grilu, uzeným lososem a nespočetným výběrem všeho možného v mnoství co srdce ráči. Pokoj s výhledem na Playa Jardin /zahradní pláž/.
P3050259.JPG
Playa Jardin je nejhezčí z tenerifských pláží a je vysypána černým sopečným pískem, který slunce rozpálí na teplotu, která může být až nepříjemná. Pláž je obklopena krásnou subtropickou zahradou, která mne lákala víc než dvacetistupňová voda v moři. Strávili jsme na ní skoro každé dopoledne a záběry, které jsem pořídil kamerou vydaly na dvacetiminutový film.
P3050260.JPG
Za tímto velmi příjemným místem ve vzdálenosti asi jeden kilometr se nachází světoznámý Loro Parc, do kterého můžete zajet rekreačním vláčkem, dnes už známém z mnoha měst na naší planetě. Je to vlastně botanicko-zoologická zahrada a je nejvyhledávanější atrakcí ostrova Tenerife. Už při vstupu vás /s vašim svolením/ vyfotografují a když odcházíte, nabídnou vám hotové fotky jako suvenýr. Berte nebo neberte, plaťte nebo neplaťte.. V zahradě kralují papoušci a je jich zde údajně kolem 300 druhů, což je světový unikát, najdete tu však v klecích celou plejádu zvířat tygry počínaje a šimpanzi konče. Tučňáci se tu promenádují v největším výběhu na světě a ve velkých akváriích nad vámi plavou dvoumetroví žraloci a různí obyvatelé moří. A to nemluvím o cvičených kosatkách a delfínech, na jejichž produkci se můžete podívat. A zvířat je tu opravdu hodně. Samostatný pavilon mají i gorily a je tu také jeskyně, ve které visí ze stropu a stěn ušatí netopýři
P3050262.JPG
Celý komplex je zasazen do subtropické zahrady s jezírky plnými ryb a exotických ptáků, najdete zde překrásné orchidearium i thajskou vesnici a když už si potřebujete trochu odpočinou sednete si do třírozměrného kina a kocháte se záběry z přírody Kanárských ostrovů. No nekupte to i když vstupenka pro dospělého stojí 33€.
P3050263.JPG
Když projdete celé město až na okraj k moři, a je to tak zhruba dvacet minut lehké chůze, dostanete se k Lago Martinez, největšímu komplexu bazénů na ostrovech. Je jich celkem sedm, různých velikostí a tvarů, odpoledne z větší části využívaných. I tady jsme ztrávili několik pěkných odpolední, nabyli trochu tmavější odstín kůže a pro vnuka jsme v krámku zakoupili prak, ze kterého měl po našem návratu velkou radost.
P3050264.JPG
Rád jsem se byl podívat v malé botanické zahradě, která je snad nejstarší na světě, protože byla založena v roce 1774 a jmenuje se "Orquideas jardin". Zaplatil jsem 4€ a mohl si prohlédnout zahradu i skleník se spoustou krásných květin, zejména orchideí. Co mně ovšem velmi zaujalo, že je tu koutek Agathy Christie i s její souchou který připomíná, že v tomto městě v roce 1927 pobývala a napsala detektivku "Záhadný pan Quin".
P3050265.JPG
Na počasí pozor. Je tu velmi nestálé. Vítr od moře žene mraky na hradbu hor na které z nich vypadávají srážky a tak často prší i když ne moc intenzivně a dlouho. Tím je dáno, že severní pobřeží ostrova je zelené, pokryté rostlinami všech možných druhů. Mraky se zbaví vody na pohoří a jižní část ostrova je suchá až příliš. Není ovšem problém půjčit si auto a zajet si ráno na jih na Playa de las Americas a večer se zase vrátit spálení od sluneční lázně .
P3050266_1.JPG
Auto jsme si na dva dny půjčili asi za 2500 Kč, ovšem na jih jsme se nevydali. Docela nám stačilo slunce, které nás hřálo skoro po celý den a tak jsme auto využili k cestě do hlavního města Kanárských ostrovů, které sídlí na Tenerife a jmenuje se Santa Cruz de Tenerife. Strávili jsme tam celý den a prohlédli si velkou rybí tržnici, různé atrakce provozované přímo na ulici se vstupným do klobouku, velmi přitažlivá je návštěva katedrály a kiosků s mistními specialitami. Patří mezi ně Papas Arrugadas, malé brambory v šupce, vařené v mořské vodě a podávané jako příkrm k mnoha masům.
P3050267.JPG
Druhý den jsme plánovali výjezd k nejvyšší hoře Španělska Pico del Taide a v kombinaci s lanovkou se podívat až na její vrchol. No nezadařilo se. Hora se v ten den zahalila do oblačného hávu a tak nebyla naděje na výhled. Nepodařilo se ani za další dva roky, kdy jsme byli na Tenerife podruhé. Už to asi nestihnu.
P3050268.JPG
Auto jsme využili k návštěvě nejznámějšího poutního místa na Kanárských ostrovech, Candelarie. V bazilice Nuestra Senora de Candelaria je vystaven obraz Virgen de la Candelaria, který představuje patronku Kanárských ostrovů Pannu Marii. Bazilika leží přímo u moře před náměstím a můžete z něj dohlédnout ná krásnou pláž s velkými vlnami a třpytícím se pískem.
P3050271.JPG
Stihli jsme ovšem spoustu procházek a bylo opravdu na co se dívát. Třeba na menší banánové plantáže, kaktusária, architektonicky zajímavě řešené hotely a tu bylo pro mne pole neorané. Videokamerou snímám exteriery i interiery hotelů v místech, které jsem navštívil a dělám si z nich sbírku, která už dnes činí více než 500 kousků. Když se vám hotel líbí zvenčí neváhejte a vstupte alespoň do vestibulu. Objevíte spoustu zajímavostí, které rozlišují hotely navzájem a vytvářejí příjemné prostředí pro hosty.
P3050273.JPG
Vánoční hvězdy, tato nejpopulárnější vánoční rostlina ve světě, tu roste kam se podíváte a nejen taková mrňavá, jako když ji koupíte před Vánocemi v květinářství. Dorůstá až do dvou metrů a je obsypána květy v červené barvě.ss13189437024e9d7bd6b513c.png ss13189437024e9d7bd6b513c.pngss13189437024e9d7bd6b513c.png
Přiznejte se, že už někdy v únoru, když hvězdě odpadne většina květů a listů, putuje do popelnice. Jestli však chcete získat bobříka pěstitelského, pak můžete mít v příštích vánocích ještě krásnější rostlinu, než tu původní. Musíte pro to ovšem něco udělat.
1. Už když budete tuto rostlinu před vánoci kupovat, nesmí v žádném případě nachládnout, t.zn. že ji z prodejny musíte odnášet dobře zabalenou do papíru a rychle s ní upalovat domů.
2. Teď ji nesmíte přesazovat. Postavte ji na světlé místo a na průvan ani náhodou. Nesnáší jej tak jako vaše sedmdesátiletá babička. A tak jak ji postavíte by měla stát napořád.
3. Není to žádná žíznivka, ale substrát by měl být vždy vlhký, miska pod květináčem plná vody rostlině ovšem výrazně škodí.
4. Když někdy v předjaří opadnou květy i listí, přendáme ji do chladnější místnosti, sestříhneme do pěkného tvaru a omezíme zálivku na 1xtýdně.
5. Koncem května ji vystrojíme dovolenou na čerstvém vzduchu někde v polostínu, přihnojujeme.
6. V září je čas na zimní režim. Deset hodin ji necháváme na plném světle, na zbytek dne schováme do krabice nebo přikryjeme. Tento postup zajistí, aby rostlina vykvetla a došlo ke zbarvení listí.
Že je to pracné? No ano, ale to potěšení, že jste dokázali tutéž rostlinu vypěstovat i pro další vánoce a třeba i v ještě lepším stavu stojí za to.
P3050275.JPG
Do botanické zahrady /Jardin Botanicó/v Puerto de la Cruz vás pozvu, protože je to nezapomenutelný zážitek. Navštívil jsem ji už třikrát a vždy jsem vyšlapal ten mírný kopec a nepoužil bus do stanice Botanicó. Zaplatíte 3€ a ocitnete se v botanickém ráji. 1500 rostlin ze všech koutů subtropického a tropického světa vám učaruje. Celoročně vyrovnané klíma dává rostlinám, z nichž mnohé vyžadují rozdílné životní podmínky, všechny možnosti pro život.
P3050276.JPG
Zahrada překvapí mohutnými stromy a jejich vzrůst potrzuje její vznik v roce 1788. Zahrada budí dojem starobylosti a překvapuje na každém kroku. Třeba u malého jezírka, kde plavou exotické kačeny a vyhřívají se malé želvy, nebo v bažinatém prostoru s množstvím vodomilných rostlin ze kterých mně zaujala celá plejáda šáchorů, která se v tamním bahně chlubila opravdu královským vzrůstem.
P3050277.JPG
Chodíte a chodíte, občas spočinete na lavičce a kontrolujete latinské názvy z tabulek, které jsou u rostlin umístěny. Za chvíli je vám jasné, že i když jste se tu vypravili na celé odpoledne, nemůžete stihnout ani desetinu a tak se vypravíte jako všichni ostatní k obrovskému Fíkusu macrophylla a zjistíte , že sem byl převezen z ostrova lorda Howa. Že vám to nic neříká? Tak to vám musím říct, že to je jedno z nejzajímavějších míst na naší planetě, patří Austrálii a je od ní vzdáleno cca 700 km. Nedávno jsem viděl film o fauně a floře na tomto ostrově a byl jsem málem v šoku. Doporučuji klepnout na vyhledavač Ostrov lorda Howa. A ten fíkus, o kterém je řeč je exslusivní kulisou pro fotografování skoro všech návštěvníků, kteří si chtějí odnést zajímavou vzpomínku.
P3050280.JPG
No a to už budete řádně ucapkaní a chvilka odpočinku na lavečce to může zpravit. Pozor ovšem na závlahu, která se pustí několikrát denně a varování si můžete přečíst jen španělštině a angličtině. A i kdyby se stlalo, že vás v březnových čtyřiadvaceti stupních pokropí vlažný závlahový deštík nic se neděje.Než dojdete do hotelu, nebude na vás mokrý ani chlup.
P3050281.JPG
V hotelu budete mít pilno, je přece středa a slavnostní večeře. Honem pod sprchu a do gala. Vyžadují to. Na stolech květiny, intimní hudba ve španělském stylu a bohatý výběr všech možných jídel. Několik polévek, desítka předkrmů, osm hlavních jídel a příloh nepočítaně včetně zeleniny, na kterou si jen vzpomenete, ovšem na knedlíky zapomněli. A toho ovoce a zákusků! K pití na co si vzpomenete, ovšem víno pouze na objednávku u usmívajícího se číšníka.
P3050283.JPG
Bufetu vévodí kuchař s velkou upečenou vepřovou kýtou na obrovské pánvi, který ukrajuje na požádání jeden, dva, tři plátky jak je libo. Konkuruje mu kolega, který láká na uzeného lososa oranžového jako propagační předměty naší ČSSD. Zájem je velký, nálada výborná a tak sedmička sauvignonu je tak akorát, aby navodila tu správnou večerní náladu.
P3050284.JPG
Ta ovšem může pokračovat přesunutím se do baru nebo společenské místnosti a můžete se vlnit se tam v rytmu kastanět. Malý taneček nezaškodí i když je vám přes šedesát, pokud je vám polovic diskotéka, je jen padesát metrů za rohem vlevo.
P3050285_1.JPG
Dnes ranní procházka po pobřeží, které je lemováno betonovou zdí před účinkem vln. A ty se opravdu předvádějí. Voda stříká na všechny strany, hlouček dětí závodí s nimi v rychlostí pohybu a občas některé vypadá jako právě vytažené z moře. Ještě že aktovky zůstaly na lavičce v suchu. Když jsou už vlny příliš veliké přijde zřízenec a natáhne provaz a vymezí tak bezpečnou vzdálenost od okraje betonové zdi.
P3050286.JPG
Pokud vás láká rybařina, můžete do fíglů místních rybářů nahlédnout. Vyhledávají málo navštěvovaná místa, chlubí se dvěmi až třemi pruty a mizerným úlovkem, který za chválu ani nestojí. To u nás každý větší rybník vydá pořádného kapra nebo šedesáticentimetrovou štiku o pleveli ani nemluvím.
P3050287.JPG
Co koupit domů za dárky? Obchod na každém kroku, suvenýrů tisíce, žádní Vietnamci a přesto hory textilu a bot a prodavači vás málem tahají za ruku. A tak jsem koupil několik sáčků semínek ze kterých jsem potom za další tři roky vypiplat několik zajímavých rostlin, manželka pro děti nakoupila sladkosti, prak jsme koupili už před pár dny a tak ještě nějaká dřevořezba a obrázek pro snachu a syna.
P3050288.JPG
Poslední večeře proběhla už v naučeném rytmu. Manželka lomila rukama nad sedmi talířky, které jsem postupně uklízel, abych si mohl přinést další pochoutku a já se dušoval, že doma na váhu nevkročím dříve, než za čtrnáct dnů. A také jsem to dodržel i když jsem byl pak zklamán.
P3050289.JPG
Kufry byly zabaleny coby dup a tak jsme seděli v křesílkách a hodnotili všechnu tu krásu, kterou jsme za těch čtrnáct dní viděli. Stálo to za oněch skoro 50 000Kč, který jsme za tuto dovolenou zaplatili? Odpověď na tuto otázku potvrdila skutečnost, že jsme za dva roky návštěvu Tenenerife opakovali. Byli jsme opět Puerto de la Cruz.
P3050290.JPG
Na letišti ono tragická srážka dvou ledadel na její ploše v nás nevyvolala nepříjemné pocity. A do Prahy jsme přiletěli za necelých pět hodin a to jsme přitom měli už zmíněné mezipřistání na Lanzarote.
P3050291.JPG

No a tady by měl viset zvonec. Pokud na něj zazvoním rád bych se dověděl, zda vás vyprávění s ukázkami rostlin v tropickém skleníku Květné zahrady v Kroměříži zaujalo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 22:26 | Reagovat

Zaujalo, jako vždy, umíte pěkně vyprávět a  krásné obrázky potěší oko. :-D  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama