Listopadky

27. října 2011 v 17:38 | Old Boy |  ostatní
Kde se vzalo, tu se vzalo najednou slovo listopadky, které i když jsem prožil už pěkných pár podzimů, jsem letos zaslechl poprve. Třeba kateřinky nebo doubky by mně nepřekvapily, ale listopadky? No samozřejmě, přezdívá se tak královně Dušiček, chryzantémě. Spolu se zapálenou svíčkou jsou to dva neodmyslitelné znaky tohoto prastarého svátku. Je vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi.
I já vzpomínám na matku a otce, sestru, která ač nejmladší, odešla jako první, na dědu. který mně ostříhal dohola před sv. příjímáním, kterou jsem tenkrát bral jako velikánskou slavnost, na druhou babičku, která vždy při bouřce zapalovala hromničku za oknem, na mých sedm strýců, které jsem znal a fascinoval mne způsob jejich obživy, na tetu, která nás hlídala a utíkali jsme jí z domu po přiloženém prknu v oknu, i na strýce z otcový strany, který byl restauratér a když přijel na návštěvu, vždy vytáhl šrajtofli a z ní bankovku pro každého z nás, který poulil oči na to bohatství.
A jakoby náhodou mně vyvstal před očima jeden norský hřbitov v Lomu, který jako všechny norské hřbitovy obklopuje kostel.
P3100041_1.JPG
Je dokladem, že živí vzpomínají na mrtvé mnoho generací zpět a v prostém kameni nad hrobem vyrytým písmem nahrazují nesmrtelnost.

IMG_1633_2.JPG
Žádná okázalost, pomníčky roztroušené po louce jako chaloupky po horách, klid a pořádek.
P3100037_2.JPG
Kolem zdí odložené prastaré pomníčky, pro které už nezbyl nikdo, kdo by se o ně postaral.
P3100038_1.JPG
I to je důkaz ůcty k mrtvým, předkům, bez kterých by dnešní generace neobstála.
Svoboda_2.jpg
A zastavme se i u všech těch známých, se kterými jsme prožili mnohou hezkou chvíli i u těch, kteří ač slavní, jako třeba sedmý prezident Československé republiky Ludvík Svoboda, u jehož hrobu na kroměřížském hřbitově jsem se zastavil, skončili stejně jako ti, jejichž jména odvál čas. A nechme se unést onou zvláštní, tklivou náladou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama