Listopad 2010

U3V: jak jsem na tom

17. listopadu 2010 v 8:26 | Old Boy

   pohoda
Tak nám to uběhlo jako voda. Když hrábnete do mého archivu, najdete tam U3V: nultá hodina. Určitě tam nakoukněte, upoutá vás slib, že napíši, jak se mně daří na Univerzitě třetího věku v semestru "Zahradní architektura".
Na imatrikulaci jsme nebyli, protože manželka ji absolvovala před dvěma lety /riskla si práva/a já v roce 1957.
Jak si vedeme? Jde to a musím říct, že mně toto téma nadchlo. Historie zámeckých zahrad a parků jako na dlani. Celkem je třeba absolvovat osm dvouhodinových přednášek, pro zajímavost názvy některých: starověké zahrady, zahrady středověku, renesance na zahradách, zahrady barokní doby, krajinářská zahrada a park. To byste nevěřili, kolik zajímavostí a krásy se za těmito názvy skrývá. A tak bylo potěšením poslouchat výklad k nim, sledovat fotografie, promítané na zeď a pak doma v patřičné literatuře a na internetu rozšiřovat obzor vědomostí a pomalu střádat materiál na závěrečnou práci k tomuto tématu.
Jednu přednášku pravda vynecháme, protože jedeme na týdenní relax do Trenčianských Teplic a závěrečná přednáška bude už jen o hodnocení prací, které bylo třeba v termínu odevzdat. A tak jsme měli s manželkou napilno a zadařilo se. Práci máme hotovou, manželka na téma "Barokní zahrada na zámku Český Krumlov" a já "Barokní zahrady - jiný úhel pohledu". Pochopitelně jsem si přihřál polívčičku a v práci upozornil na vliv barokních zahrad na vznik a architektonické řešení Vigelandova parku v norském Oslo. Práci jsme odevzdali a teď si hovíme na lavičce spolu s psíkem, kterého nám na pár dní půjčila paní Ivana. A ten ji zdraví: haf, haf.